Η Μπατρσελόνα τα κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, συντρίβοντας στο «Καμπ Νου» τη Μίλαν με 4-0!

Οι «μπλαουγκράνα» που είχαν ηττηθεί 2-0 στο πρώτο ματς του «Σαν Σίρο», υπερκάλυψαν τη διαφορά φιλοδωρώντας τους Ιταλούς με τέσσερα γκολ και πέρασαν πανηγυρικά στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ακριβώς όπως έπρεπε οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το γρήγορο γκολ με το που έγινε η σέντρα και αυτό δεν άργησε καθόλου να έρθει. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μέσι άνοιξε το σκορ και έδειξε το δρόμο για τη συνέχεια. Ο Αργεντίνος στο 40’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ισοφαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι του πρώτου γύρου και έφερε την απόλυτη ισορροπία.

Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Νιάνγκ είχε χάσει την ευκαιρία του ματς για τους φιλοξενούμενους όταν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι σε μία σπουδαία αντεπίθεση των «ροσονέρι». Ίσως να ήταν και η φάση που άλλαξε όλο το παιχνίδι. Η τύχη γύρισε την πλάτη στους Ιταλούς και η Μπαρτσελόνα έκανε αμέσως το 2-0.

Στην επανάληψη, το πάθος ήταν πάλι κυρίαρχο συστατικό των «μπλαουγκράνα» που είχαν την κατοχή της μπάλας και δεν την ταλαιπωρούσαν άδικα. Ήταν σειρά του Βίγια να σκοράρει και να βάλει επιτέλους σε θέση ισχύος τη Μπάρτσα στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης (3-0)!

Η Μίλαν συνέχισε σε αμυντικογενές σύστημα και μόλις με την είσοδο του Ρομπίνιο στον αγωνιστικό χώρο προσπάθησε να πετύχει ένα τέρμα που θα έπαιρνε τη μπουκιά από το στόμα των Καταλανών αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ… Απεναντίας, η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τον Τζόντι Άλμπα να «σφραγίζει» μία μεγάλη πρόκριση (90’)!