Ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε 3-0 της Βέροιας στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και διατήρησε τη διαφορά από τον ΠΑΟΚ στους οκτώ βαθμούς, ενώ παράλληλα σημείωσε την όγδοη φετινή νίκη σε αντίστοιχες αναμετρήσεις στην έδρα του. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς μεγάλες συγκινήσεις, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοση στην επανάληψη και χάρη στα τέρματα των Μήτρογλου (54’), Τζεμπούρ (86’ πεν.) και Πάντελιτς (90+1’) έφτασαν στο τρίποντο, ενώ πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο «νέος» Πίνο που «σέρβιρε» το πρώτο και το τρίτο τέρμα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό με τον Τζεμπούρ, ο οποίος έπιασε ένα καλό σουτ στην κίνηση, το οποίο έδιωξε ο Λόπεζ. Ο Λόπεζ ήταν αυτός που μπλόκαρε τη μπάλα έπειτα από κεφαλιά του Μανωλά στην καρδιά της άμυνας (10’), ενώ στο 18’ ούτε ο Μήτρογλου, αλλά ούτε και ο Τζεμπούρ κατάφεραν από πλεονεκτική θέση να ανοίξουν το σκορ για τον Ολυμπιακό. Στο 26’ οι «ερυθρόλευκοι» σπατάλησαν τη σημαντικότερη ευκαιρία του ημιχρόνου, όταν ο Γκρέκο έβγαλε μια εκπληκτική κάθετη μπαλιά για τον Τζεμπούρ, αλλά ο τελευταίος καθυστέρησε και πλάσαρε ουσιαστικά πάνω στον Λόπεζ. Ένα σουτ του Τζεμπούρ (35’) και ένα ακόμα του Γκρέκο (41’) δεν απείλησαν την εστία της Βέροιας, με συνέπεια οι δυο ομάδες να οδηγηθούν ισόπαλες δίχως τέρματα στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο ίδιο τέμπο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με τους Πειραιώτες να πιέζουν για το γκολ και η πρώτη καλή στιγμή έλαβε χώρα στο 51’, όταν ο Ζούνιορ έδιωξε πάνω στη γραμμή μετά από γύρισμα του Μήτρογλου. Το φάουλ του Μασάντο (52’) δεν είχε καμία τύχη, αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός πήρε το πολυπόθητο προβάδισμα στο σκορ με τον Μήτρογλου. Ο Πίνο που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος έβγαλε μια ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι κι ο Μήτρογλου με κεφαλιά-ψαράκι σημείωσε το πρώτο γκολ των «ερυθρολεύκων» για το 2013! Μια επίσης καλή ενέργεια του Πίνο (59’) δεν είχε την ανάλογη κατάληξη, καθώς ο Μανιάτης δε βρήκε στόχο στο σουτ που πραγματοποίησε. Η Βέροια προσπάθησε να αιφνιδιάσει με τον Καφέ στο 60ο λεπτό, αλλά το μακρινό σουτ ήταν επίσης άστοχο. Ο Λόπεζ απέκρουσε το καλό σουτ του Τζεμπούρ (65’) και κράτησε ζωντανή τη «βασίλισσα», ενώ ο Γκιγιέρμο με δυνατό σουτ (71’) δε μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Κάρολ. Ο Λόπεζ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής στο 72’, μπλοκάροντας με δεύτερη προσπάθεια τη μπάλα έπειτα από σουτ του Μασάντο. Άτυχος στάθηκε και ο Τζεμπούρ ένα λεπτό αργότερα, ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Μασάντο, αλλά είδε τη μπάλα να περνάει άουτ. Στο 76’ ήταν η σειρά του Μήτρογλου να απειλήσει την εστία του Λόπεζ με σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Βέροιας μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 77’ η συνεργασία Πίνο-Τζεμπούρ με αποδέκτη τον τελευταίο δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ένα σουτ του Σκαθαρούδη από πλευράς φιλοξενούμενων στο 78’ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κάρολ. Ο επίλογος του αγώνα γράφτηκε στο 86’ με το -αυστηρό- πέναλτι που κέρδισε ο Ολυμπιακός και μετέτρεψε σε γκολ ο Τζεμπούρ, ο οποίος σημείωσε το 13ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα και δεύτερο στο παιχνίδι. Το κερασάκι στην τούρτα (3-0) μπήκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον νεοεισελθέντα Πάντελιτς, ο οποίος έπειτα από μια ακόμα καλή σέντρα του Πίνο νίκησε με κεφαλιά τον Λόπεζ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Μανιάτης, Μοδέστο, Μασάντο (88’ Πάντελιτς), Τζεμπούρ, Μήτρογλου (78’ Φετφατζίδης), Κοντρέρας, Χολέβας, Μανωλάς, Γκρέκο (46’ Πίνο), Τοροσίδης.

Βέροια (Καλαϊτζίδης): Λόπεζ, Μορένο, Μπάρμπας, Παυλίδης, Σνάουτσερ, Άλβες, Καφές (68’ Σκαθαρούδης), Κόστλι, Αμαραντίδης, Γεωργέας (49’ Καλογέρης), Ιωάννου (81’ Μάνος).