Οι Σπέρς δείχνουν σε κάθε τους παιχνίδι ότι την συγκεκριμένη στιγμή είναι η μοναδική ομάδα που μπορεί να κοντράρει τους πρωταθλητές Χιτ με την επική μάχη να πλησιάζει, καθώς τα σπιρούνια μετά την χθεσινή τους νίκη επί των Γρίζλις με 104-93, έκαναν το 3-0 στην σειρά τους και πλέον απέχουν μια νίκη από τον μεγάλο τελικό του ΝΒΑ. Αν τελικά το πετύχουν αυτό, θα είναι κάτι που έχουν να κάνουν από το 2007, ενώ αξίζει να αναφέρουμε ότι ποτέ μέχρι τώρα σε τελικούς, δεν έχει ανατραπεί ένα 3-0.

Η Τριάδα που αποδεικνύεται Αγία μέχρι τώρα, των Πάρκερ, Ντάνκαν και Τζινόμπιλι με 26, 24 και 19 πόντους αντίστοιχα οδήγησε και πάλι τους Τεξανούς, ενώ ο Μάικ Κόνλεϊ με 20 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των «αρκούδων».

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν με 26-9 μετά από έντεκα λεπτά αγώνα, αλλά τα «σπιρούνια» ισορρόπησαν πολύ γρήγορα, μάζεψαν τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο στους τέσσερις (44-40) και παρότι βρέθηκαν στο -9 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (61-52) κατάφεραν να ξεκινήσουν την τέταρτη με +6 (69-75). Το φινάλε ήταν θρίλερ, με τους Μάνου Τζινόμπιλι και Μάικ Κόνλεϊ να αστοχούν εκατέρωθεν και το ματς να οδηγείται στην παράταση (86-86).

Το έξτρα πεντάλεπτο ανήκε στους Σπερς, που ξέφυγαν με 97-89 και «καθάρισαν» το ματς με γκολ-φάουλ του Πάρκερ 67’’ πριν το τέλος. Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης και πάλι στο Μέμφις.

Δωδεκάλεπτα: 29-13, 44-40, 65-64, 86-86, 93-104