Μετά από ένα επικό παιχνίδι που καταγράφετε ως ένα από τα κορυφαία σε σειρά τελικών, οι πρωταθλητές Μαϊάμι Χιτ μετά από τρίποντο του Ρέι Άλεν 5,2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου (95-95), πήγαν το ματς στην παράταση όπου και επικράτησαν με 103-100 των Σπέρς και όλα πλέον θα κριθούν στον έβδομο τελικό.

Υπάρχει ακόμα αμφιβολία για το ποιος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην χιτσκοκική νίκη του Μαϊάμι στον έκτο τελικό με το Σαν Αντόνιο; Ο γερόλυκος Ρέι Άλεν, μπορεί να είχε μόλις εννιά πόντους, αλλά οι επτά εξ αυτών ήταν στα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην ισοφάριση των πρωταθλητών.

Χωρίς ίχνος υπερβολής, οι Σπερς άγγιξαν τη νίκη αλλά και την κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού λίγο πριν το τέλος προηγήθηκαν με 94-89. Οι Χιτ όμως δεν πανικοβλήθηκαν, κάθε άλλο. Ο εκπληκτικός Τζέιμς μείωσε σε 94-92, με μία βολή τα σπιρούνια πήραν αέρα τριών πόντων αλλά με σουτ-σπεσιαλιτέ από το τρίποντο ο Ρέι Αλεν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση στα 5,2 δευτερόλεπτα! Και όλα αυτά μετά από επιθετικό ριμπάουντ.

Για να φτάσει πάντως το ματς στην παράταση τεράστια ευθύνη φέρει και ο Γκρεγκ Πόποβιτς. Ο κόουτς των Σπερς αποφάσισε να εμμείνει στο… δόγμα του για άμυνα και όχι φάουλ στην τελευταία επίθεση, αλλά ο Ρέι Άλεν δεν είχε καμία διάθεση να τον συγχωρέσει. Μία απόφαση, ένας τίτλος πιθανώς για τους Σπερς, που βρίσκονταν μία ανάσα από την κατάκτηση του πέμπτου δαχτυλιδιού τους, αλλά δέχτηκαν ένα τρίποντο-μαχαιριά που οδήγησε τη σειρά και σε έβδομο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί το βράδυ της Πέμπτης.

Αν οι Χιτ επικρατήσουν και τα ξημερώματα της Παρασκευής τότε θα γίνουν μόλις η τέταρτη ομάδα που θα πάρει και τα δύο τελευταία παιχνίδια στην έδρα της από το 1985 όταν το φορμά των τελικών πήγε στο 2-3-2.