Εξαιρετικού επιπέδου τένις είδαν οι θεατές στον ημιτελικό του Dubai Championships μεταξύ δύο κορυφαίων αθλητών του είδους.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς συνεχίζει τις «σαρωτικές» του εμφανίσεις και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του τουρνουά, κερδίζοντας 2-0 σετ (6-3, 7-6) τον Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο.

Ο Σέρβος πήρε το εισιτήριο για τον τελικό μετά από 1 ώρα και 44 λεπτά παιχνιδιού κόντρα στον πάντα επικίνδυνο Αργεντίνο και περιμένει πλέον να μάθει αντίπαλο. Αυτός θα προκύψει από τον άλλο ημιτελικό στον οποίο θα τεθούν αντιμέτωποι Ρότζερ Φέντερερ και Τόμας Μπέρντιχ. Δεν είναι λίγοι βέβαια αυτοί που θέλουν να δουν τον Ελβετό απέναντι από τον «Τζόκερ» το Σάββατο.

*Αυτή ήταν η νούμερο 17 σερί νίκη του Τζόκοβιτς που διανύει εξαιρετική περίοδο φόρμας.