Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης στο «Μπερναμπέου», επιβλήθηκε 3-0 της Γαλατασαράι στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό και είναι με το ένα πόδι στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι «μερένχες» εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη που τους δίνει η έδρα τους και έκαναν απλά τα πράγματα για τη ρεβάνς της Τουρκίας.

Το σκορ άνοιξε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης με ψηλοκρεμαστό γκολ που… ζέστανε καλά τη μηχανή την ισπανική μηχανή. Ο Καρίμ Μπενζεμά στο 29’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με εκπληκτική κεφαλιά ο Γκονζάλο Ιγκουαϊν στο 73’.

Στα αρνητικά για την ομάδα του Μουρίνιο η αψυχολόγητη κάρτα του Σέρχιο Ράμος στις καθυστερήσεις του αγώνα ο οποίος κλώτσησε τη μπάλα από τα νεύρα του και είδε την κίτρινη που του στερεί τη συμμετοχή του στο παιχνίδι της Τουρκίας.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, Μάλαγα και Μπορούσια Ντόρτμουντ έμειναν στο 0-0 στο «Ροζαλέδα» και θα λύσουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς της Γερμανίας όπου οι γηπεδούχοι θα έχουν τον πρώτο λόγο.

Δείτε:  Νίκη με Παλάσιο για την Ίντερ!