Όταν έχεις Διαμαντίδη στην ομάδα δεν χάνεις! Ακόμα και αν χάνεις με 5 πόντους 15'' πρίν την λήξη του παιχνιδιού!

Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε την Ολίμπια για την πρώτη θέση στον όμιλο της Euroleague.

Τα πολλά λάθη ήταν για άλλη μια φορά για φέτος το αδύναμο σημείο του Παναθηναϊκού. Η Ολίμπια έκανε κατανοητό στους πρωταθλητές Ελλάδας οτι δεν θα έχουν ένα εύκολο βράδυ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και ωραίο μπάσκετ.

Το παιχνίδι στο ημίχρονο έληξε με προβάδισμα του Παναθηναϊκού, 6 πόντων, 23-17 όμως η επανάληψη έκρυβε δυσάρεστες εκπλήξεις για τον κόσμο που πήγε στο ΟΑΚΑ.

Ο καλός ρυθμός των Σλοβένων και η αστοχία του Παναθηναϊκού έφερε τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 54-50!

Τα πράγματα συνέχισαν να είναι άσχημα για το τριφύλλι στην τέταρτη περίοδο αφού η Ολίμπια έκανε το σκορ 59-50. Οι πράσινοι καλυτέρευσαν την άμυνα τους αλλά η αστοχία και τα εύκολα λάθη οδήγησαν εκ νέου την Ολίμπια μπροστά στο σκορ με 60-68 3' σχεδόν πριν την λήξη.

Σε αυτό το σημείο ανέλαβε δράση ο Διαμαντίδης. Με 13 πόντους σε 2' έδειξε γιατί είναι αρχηγός με τα όλα του ειδικά όταν η μπάλα καίει.

Στην τελευταία φάση και μετά από δύο βολές του Διαμαντίδη, ο Αντώνης Φώτσης έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον Μπατίστ που αστόχησε στο τρίποντο και ο Διαμαντίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και 0,3 δέκατα πριν το τέλος ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Πλέον με καλύτερη ψυχολογία  ο Παναθηναϊκός έβρισκε το καλάθι πιο εύκολα και νικησε τελικά με 95-88.