Σε… πάρτι μετέτρεψε η Μπαρτσελόνα την αναμέτρηση με τη Βαλένθια, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να νικά 76-57 τις «νυχτερίδες», για την 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους Καταλανούς ήταν ο Ματσέι Λάμπε με 20 πόντους, ενώ από την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας ξεχώρισαν οι Ρίμπας και Λίστσουκ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η Βαλένθια αντιστάθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ήταν στους δύο για την Μπαρτσελόνα (19-17). Όμως, στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με ένα επιμέρους σκορ 22-8, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 17 πόντους (41-25).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Καταλανούς να διατηρούν –χωρίς ιδιαίτερη πίεση- την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-40) και με τον Ματσέι Λάμπε να ήταν σε μεγάλη βραδιά, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τη νίκη με το τελικό 76-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-25, 54-40, 76-57.