Έχοντας πάρει… αέρα από τα θετικά αποτελέσματα που έχει στα επίσημα παιχνίδια των προκριματικών του Euro 2016 η Ρουμανία δεν δυσκολεύτηκε να πανηγυρίσει άλλη μια νίκη… Αυτή τη φορά στο φιλικό παιχνίδι με την Δανία με το 90λεπτό να ολοκληρώνεται με το υπέρ της 2-0.

Η Ρουμανία έχοντας βασικό τον Ρατς, κατάφεραν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι μέσα σε λίγα λεπτά και μάλιστα με τον ίδιο παίκτη.

Στο 53ο λεπτό ο Κεσερού άνοιξε το σκορ και λίγο αργότερα στο 59ο λεπτό ο ίδιος έκανε το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ο Άνχελ Ιορντανέσκου έδωσε ευκαιρίες σε παίκτες καθώς στο παιχνίδι αγωνίστηκαν όλο το 90λεπτό μόνο πέντε παίκτες ανάμεσά τους και ο Ρατς του «Δικεφάλου του Βορρά»

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρωσία, μετά από τρεις αποτυχίες, καθώς νίκησε με 2-1 την Ουγγαρία στη Βουδαπέστη σε φιλική αναμέτρηση. Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο μετρούσε δύο (συνεχόμενες) ισοπαλίες (Σουηδία εκτός, Μολδαβία εντός) και μια ήττα στην Αυστρία στα τελευταία της τρία ματς για τα προκριματικά του Euro 2016

Το σκορ άνοιξε ο Ιγκνασέβιτς στο 49’ και ο Κερζακόφ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 80ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε σκόραρε για τους γηπεδούχους ο Νεμάνια Νίκολιτς (παίζει στην Βιντεότον), για τον οποίο είχε κάνει πρόσφατα ταξίδι ο τεχνικός διευθυντής της ΑΕΚ, Μπράνκο Μιλοβάνοβιτς, ώστε να τον δει από κοντά.