Την Κυριακή πρόκειται να διεξεχθή το μεγάλο ντέρμπυ για το Αγγλικό Κύπελλο μεταξύ Manchester United και Liverpool. Είναι το 6ο ματς στην ιστορία τους που δίνουν για τον μεγάλο αυτό θεσμό.

Οι μεταξύ τους κόντρες για το κύπελλο μπορεί να είναι λίγες, ήταν όμως όλες συναρπαστικές και ξεκινούν από το μακρινό 1898, όταν και η Liverpool για το δεύτερο γύρο του κυπέλλου επικράτησε τότε με σκορ 2-1. Η επόμενη μονομαχία τους ήρθε 62 χρόνια μετά, όταν βρέθηκαν αντιμέτοπες το 1960 για τον τέταρτο γύρο και η Manchester επικράτησε και μάλιστα στο Anfield με 3-1, σε μια περίοδο που το αεροπορικό δυστύχημα του Μονάχου ήταν ακόμα νοπό στις μνήμες όλων. Μάλιστα ο προπονητής της Manchester Matt Busby ανέβασε από τις ακαδημίες κάποιους παίκτες για να συμπληρώσει το ρόστερ.

Το 1977 οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στον τελικό του κυπέλλου και μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε με σκορ 2-1 η Manchester με γκολ των Stuart Pearson και Lou Macari. 2 χρόνια μετά στα ημιτελικά, η Liverpool απέσπασε ισοπαλία 2-2 σε ένα φοβερό σε εξέλιξη ματς αλλά, έχασε την πρόκριση εν τέλει μέσα στο γήπεδό της, αφού στον επαναληπτικό ηττήθηκε με 0-1! Η πιο πρόσφατη και τελευταία φορά που βρέθηκαν αντίπαλοι για τον θεσμό του κυπέλλου, είναι το 1999, όπου σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι η Liverpool αν και προηγήθηκε μέσα στο Old Trafford έχασε τελικά με ένα γκολ στις καθυστερήσεις. Δείτε και το σχετικό βίντεο.