Η Βραζιλία δεν γινόταν να απογοητεύσει το κοινό της και να μην δώσει βροντερό παρών στον τελικό του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών!

Κανονική πρόβα τζενεράλε λοιπόν για το Μουντιάλ θα κάνει η “σελεσάο” που νίκησε 2-1 στον ημιτελικό την Ουρουγουάη και περιμένει να μάθει αντίπαλο αύριο όπως θα προκύψει από το ζευγάρι Ισπανία-Ιταλία.

Πολύ λάτιν το αποψινό παιχνίδι με δύο εκπροσώπους της Λατινικής Αμερικής, γρήγορο και απρόβλεπτο. Η Ουρουγουάη στο 14′ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα να ανοίξει το σκορ όταν ο Φορλάν αστόχησε από την άσπρη βούλα στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Πρώτη το σκορ άνοιξε η Βραζιλία με τον Φρεντ στο 41′ να σκοράρει και σε αυτό το παιχνίδι αλλά η χάρα δεν κράτησε για πολύ αφού ο Καβάνι επτά λεπτά αργότερα, βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε.

Παράταση δεν είχε καθότι βρεθήκαμε μία ανάσα από αυτήν. Ο Παουλίνιο φρόντισε να δώσει τέλος στην αγωνία των Βραζιλιάνων στις εξέδρες και με δικό τυ τέρμα στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης, έστειλε την πεντάστερη Βραζιλία στον μεγάλο τελικό του Confederations Cup! Αύριο Ισπανία και Ιταλία (27/06, 22:00) δίνουν τη δική τους μάχη με φόντο το τρόπαιο.

Δείτε φάσεις και γκολ από τον αγώνα σε gif εικόνες…