Σε ένα ακόμα παιχνίδι ζωής και θανάτου για τον Άρη, οι «κίτρινοι» πανηγύρισαν τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό χάρη στο γκολ του Κοέλιο στο 89ο λεπτό και πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας. Ο Αγκάνθο είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ νωρίτερα (26’) από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Καρνέζης έσωσε την εστία των «πρασίνων», οι οποίοι είχαν δοκάρι με τον Μαυρία στο 73ο λεπτό. Ως εκ τούτου, ο Άρης σκαρφάλωσε στη 13η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τον αντίπαλο του χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο ματς.

Οι δυο ομάδες είχαν από μια επίσκεψη στα καρέ της άλλης στα πρώτα λεπτά, με το φάουλ του Καζναφέρη (6’) να μην απειλεί τον Καρνέζη και το σουτ του Σισοκό (7’) να είναι επίσης άστοχο. Ο Σο είδε τη μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ μετά το σουτ που επιχείρησε στο 9ο λεπτό, ενώ ο Καρνέζης αποσόβησε τον κίνδυνο (11’) που προσπάθησε από πλάγια θέση να δημιουργήσει ο Αγκάνθο με δυνατό σουτ. Ο τερματοφύλακας των «πρασίνων» μάζεψε τη μπάλα (13’) έπειτα από προσπάθεια του Διαμαντάκου και αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Από χέρι σε κοντρόλ του Βιτόλο (25’) στη μεγάλη περιοχή, ο Άρης βρέθηκε πιο κοντά από ποτέ για να ανοίξει το σκορ με πέναλτι, αλλά ο Αγκάνθο νικήθηκε από τον Καρνέζη και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΟ. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τους επιθετικούς των δυο ομάδων να μη μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από τις εστίες των Καρνέζη και Διούδη. Ως εκ τούτου, το 0-0 έμελλε να είναι το σκορ στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο στο χώρο του κέντρου και να λείπει η ουσία από τις ενέργειες των ομάδων. Αν και οι «κίτρινοι» ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 58ο λεπτό. Ο Ζέκα πάσαρε στον Τοτσέ και το διαγώνιο σουτ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη. Ο Ισπανός είχε μια ακόμα καλή ευκαιρία στο 71’, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Η μεγαλύτερη απειλή για τα καρέ του Άρη έλαβε χώρα στο 73ο λεπτό, όταν ο Μαυρίας από τα όρια της μεγάλης περιοχής είδε τη μπάλα μετά το φαλτσαριστό σουτ του να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη! Από πλευράς γηπεδούχων, το σουτ του Τάτου πέρασε λίγο άουτ στο 76’, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και αυτό του Μαυρία (86’). Ένα σουτ του Σουνά δεν απείλησε στο ελάχιστο την εστία του Καρνέζη (87’) κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό σκορ, ο Κοέλιο «χτύπησε» στο 89ο λεπτό με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή του Παναθηναϊκού και χάρισε την πολύτιμη νίκη στον Άρη! Ο αγώνας διεκόπη για ελάχιστα λεπτά εξαιτίας ενός αντικειμένου που χτύπησε τον βοηθό διαιτητή, ενώ υπήρξαν και πολλά νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των ομάδων. Ένα κόρνερ στο τελευταίο λεπτό υπέρ των «πρασίνων» πέρασε ανεκμετάλλευτο, με συνέπεια οι Θεσσαλονικείς να κρατήσουν το 1-0 μέχρι το τελικό σφύριγμα του Στυλιάρα.

Άρης (Μιχαλήτσος): Διούδης, Ζαραδούκας, Πουλίδο, Παπαζαχαρίας, Ψυχογιός, Κοέλιο, Παπαστεριανός, Διαμαντάκος (62’ Κοτσαρίδης), Καζναφέρης (83’ Σουνάς), Τάτος, Αγκάνθο (90+4’ Ηρακλής).

Παναθηναϊκός (Φάμπρι): Καρνέζης, Κουίπερ, Σισοκό (85’ Ντίνας), Μπουμσόνγκ, Πίντο Βιτόλο, Τοτσέ, Εσπάρθα (56’ Μαυρίας), Σεϊταρίδης, Ζέκα (80’ Καζιγιάμα), Σο.