Τότεναμ και Έβερτον επιβλήθηκαν των Μπόλτον (3-1) και Σάντερλαντ (2-0), για να βρουν απέναντί τους στα ημιτελικά Τσέλσι και Λίβερπουλ αντίστοιχα και τον τελικό του Κυπέλλου να είναι… υπόθεση Λονδίνου vs Λίβερπουλ!

Στη… σκιά του Μουάμπα

Η Τότεναμ υποδέχθηκε την Μπόλτον για τα προημιτελικά του Κυπέλλου στο παιχνίδι που είχε διακοπεί λόγω του καρδιακού επεισοδίου του Φαμπρίς Μουάμπα… Η σέντρα έγινε με εντός λεπτού… χειροκρότημα για τον μέσο των φιλοξενούμενων και τους οπαδούς των δύο ομάδων να φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του και 15' καθυστέρηση λόγω προβλημάτων στην κίνηση. Στα αγωνιστικά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν δίκαια στη νίκη 3-1 και στην πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Μπόγκνταν έκανε εκπληκτική εμφάνιση, κατέβασε ρολά μέχρι το 74' και κατάφερε να αποκρούσει τις προσπάθειες των Μπέιλ, Λίβερμορ, Μόντριτς, Φαν Ντρε Φάαρτ, Πάρκερ και Αντεμπαγιόρ. Η πίεση της Τότεναμ ήταν τεράστια με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το μηδέν με νύχια και με δόντια μέχρι το ημίχρονο. Η επανάληψη ξεκίνησε με δοκάρι για τα «σπιρούνια», όταν ο Φαν Ντερ Φάαρτ έφτασε μία ανάσα από το γκολ στο 48', ενώ οι παίκτες του Ρέντναπ συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό ρυθμό και να ψάχνουν το γκολ. Τελικά, στο 74' ο Νέλσεν άνοιξε το σκορ, ενώ στο 77' όλα έδειχναν να τελειώνουν, όταν ο Μπέιλ έκανε το 2-0.

Οι παίκτες του Κόιλ, όμως, δεν τα παράτησαν, με τον Κουντιτσίνι να κάνει μεγάλη απόκρουση στο 81' για να κρατήσει το 2-0 και τον Ντέιβις στο 90' να μειώνει σε 2-1 μετά από σέντρα του Κλάσνιτς. Η αντεπίθεση της Μπόλτον δεν είχε συνέχεια, καθώς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαχά έκανε το τελικό 3-1 για να δώσει την πρόκριση στην Τότεναμ, που θα βρει απέναντί της την Τσέλσι στα ημιτελικά στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ στα ημιτελικά

Η Έβερτον επέλεξε τον… δύσκολο δρόμο για τα ημιτελικά, καθώς μετά το 1-1 του «Γκούντισον Παρκ» ταξίδεψε στο Σάντερλαντ για τον επαναληπτικό και κατάφερε να φύγει με νίκη 2-0 και πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί. Στο 24' ο Γέλαβιτς άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό τελείωμα, με τον Κροάτη να έχει χάσει νωρίτερα μεγάλη ευκαιρία, όταν στο 5' είδε τον Κυργιάκο να σώζει την Σάντερλαντ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το γκολ, έχασαν ευκαιρίες με Σεσενιό και Μπέντνερ, όμως δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χάουαρντ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Ο Κυργιάκος βγήκε στο ημίχρονο για να δώσει τη θέση του στον Βον, κίνηση που αποδείχθηκε… μοιραία για τον Ο' Νιλ. Στο 57' ο Γέλαβις έκανε την σέντρα και ο Βον έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Ο Λάρσον έφτασε μία ανάσα από το 2-1 λίγο αργότερα, ευκαιρίες υπήρξαν μέχρι το τέλος και για τις δύο ομάδες, με τους Μινιολέ και Χάουαρντ να είναι σταθεροί, όμως το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η Έβερτον πήρε την πρόκριση και θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ στα ημιτελικά.