Τόσο η ΑΕΚ, όσο και ο ΠΑΟΚ προσπάθησαν, πάλεψαν και πρόσφεραν κατά διαστήματα καλό θέαμα, αλλά τελικά έμειναν στο «στείρο» 0-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο για την 22η αγωνιστική. Με τη βροχή να επηρεάζει τις ενέργειες των ποδοσφαιριστών και τον αγωνιστικό χώρο να είναι σε άσχημη κατάσταση, οι δυο «δικέφαλοι» μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, αν και οι γηπεδούχοι πλησίασαν περισσότερο στο γκολ με το οριζόντιο δοκάρι (6’) του Πετρόπουλου.

Το πάθος ξεχείλιζε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με συνέπεια μόλις στο 1ο η ΑΕΚ να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Ιτάνζ. Ήταν ο Φούντας που έβγαλε μια ωραία σέντρα για τον Φέτση, αλλά η μπάλα μετά την κεφαλιά του τελευταίου πέρασε ελάχιστα εκατοστά από το οριζόντιο δοκάρι! Στο 6’ ήταν η σειρά του Πετρόπουλου να δοκιμάσει με κεφαλιά να βρει δίχτυα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο, αλλά ο υψηλόσωμος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στην οριζόντια δοκό! Σταδιακά ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο των κινήσεων και απάντησε με δυο καλές ευκαιρίες στο 12ο και 14ο λεπτό. Το πλασέ του Λαζάρ στην πρώτη περίπτωση ήταν αστόχο, ενώ στη συνέχεια ο Σαλπιγγίδης με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα να περάσει πάνω από τα δοκάρια! Ένα σουτ του Πετρόπουλου από πλευράς γηπεδούχων (20’) δε βρήκε στόχο, ενώ η δυνατή βροχή έκανε ολοένα και πιο δύσκολο το έργο των ποδοσφαιριστών. Η επόμενη καλή στιγμή άνηκε στους Θεσσαλονικείς (35’), με τον Ρομπέρ να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας και να σουτάρει απευθείας, χωρίς ωστόσο να ευστοχήσει, ενώ την εξωτερική πλευρά των διχτύων βρήκε με σουτ ο Καμαρά στο 40ο λεπτό. Ως εκ τούτου, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο ισόπαλες 0-0.

Η «Ένωση» ξεκίνησε το ίδιο δυνατά όπως στο πρώτο μέρος και με τον Φούντα είχε την ευκαιρία να απειλήσει τον Ιτάνζ (47’), αλλά το σουτ του νεαρού κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Ο Καμαρά από πλευράς φιλοξενούμενων απάντησε στο 49’ με ένα δυνατό σουτ, το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Κωνσταντόπουλος. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Γιώργος Δώνης, αποβλήθηκε στο 60ο λεπτό λόγω έντονης διαμαρτυρίας για μια φάση στη γραμμή του πλάγιου άουτ. Ο Κωνσταντόπουλος κλήθηκε να σώσει την εστία του στο 68’ μετά από δυνατό σουτ του Λαζάρ, αποκρούοντας εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία! Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Πέλκας ήταν αυτός που στο 88’ με μακρινό σουτ προσπάθησε να απειλήσει τον Κωνσταντόπουλο, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Ο τερματοφύλακας της «Ένωσης» ήταν σε ετοιμότητα στο 89ο λεπτό έπειτα από επικίνδυνη σέντρα του Λόρενς στη μεγάλη περιοχή και μπλόκαρε τη μπάλα. Τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν επεφύλαξαν κάποια καλή στιγμή, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μοιραστούν τους βαθμούς.

ΑΕΚ (Λίνεν):Κωνσταντόπουλος, Τσουμάγκας, Μπουγαΐδης, Κουτρουμπής, Βλάχος, Μητρόπουλος, Φέτσης, Αναστόπουλος (64’ Καραλής), Γκερέιρο (80’ Παυλής), Φούντας (90+1’ Φουρτάδο), Πετρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Δώνης): Ιτάνζ, Λίνο, Σίλντεφελντ, Κατσουράνης, Κωνσταντινίδης (74’ Έτο), Κάτσε (46’ Κουμάλο), Λαζάρ, Ρομπέρ (82’ Πέλκας), Λόρενς, Καμαρά, Σαλπιγγίδης.