Το γκολ του Πάμπλο Κοντρέρας τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης στην Κομοτηνή ήταν αυτό που χώρισε τελικά τον Πανθρακικό από τον Ολυμπιακό και χάρισε το τρίποντο στους Πειραιώτες απέναντι σε ένα αξιόμαχο αντίπαλο! Με αυτή τους τη νίκη, οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση να αυξάνει στους 14 βαθμούς, ενώ παράλληλα παραμένουν η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που δεν έχει ηττηθεί έπειτα από 19 αγωνιστικές! Από κει και έπειτα, όμως, είχαμε σημαντικές ανακατατάξεις στον πίνακα, αφού μετά από αρκετό καιρό ο ΠΑΟΚ έχασε τη δεύτερη θέση με την εντός έδρας ήττα-σοκ από την Ξάνθη! Ο Ονουάτσι σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έτσι οι Ακρίτες που παρουσιάστηκαν πολύ καλά διαβασμένοι έφυγαν με το πολύτιμο τρίποντο στις αποσκευές τους από την Τούμπα. Όσο για την ομάδα που πλέον βρίσκεται πάνω από τον «δικέφαλο» με δυο βαθμούς διαφορά, αυτή δεν είναι άλλη από τον Αστέρα Τρίπολης που επιβλήθηκε 3-0 του Πλατανιά στην Κρήτη χάρη στα τέρματα των Σανκαρέ (12’), Ναβάρο (33’) και Περόνε (35’).