Εύκολο βράδυ είχε η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Σαραγόσα. Οι Καταλανοί επικράτησαν 3-0 με γκολ των πιτσιρικάδων της και απέδειξαν πως κερδίζουν και χωρίς Μέσι, τουλάχιστον στη La Liga! Ο Αργεντίνος άσος ήταν εκτός αποστολής προκειμένου να μην πιέσει το πόδι του καθώς δεν έχει επανέλθει πλήρως από τον πρόσφατο τραυματισμό του.

Ουδόλως δημιούργησε πρόβλημα η απουσία του καθώς ο Τέγιο ανέλαβε δράση και σκόραρε δις. Το 1-0 πέτυχε ο Αλκαντάρα στο 20ο λεπτό ενώ ο νεαρός Ισπανός, Κριστιάν Τέγιο, έβαλε την προσωπική του σφραγίδα δύο φορές, στο 39’ και στο 53’ διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 για τους «μπλαουγκράνα».

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Ερίκ Αμπιντάλ έπαιξε ένα δεκάλεπτο και σε αυτό το παιχνίδι μετά τον προημιτελικό με την Παρί, με τον κόσμο της Σαραγόσα να τον χειροκροτεί. Επίδειξη επιπέδου! Βαθμολογικά η γηπεδούχος έμεινε για 14ο σερί αγώνα χωρίς νίκη, τρεις θέσεις από το τέλος και κοντά στον υποβιβασμό.