Δύο φορές προηγήθηκε στο σκορ η Ρόμα, όμως η Μίλαν κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στο “Σαν Σίρο”, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής στην Ιταλία.

Οι “τζιαλορόσι” άνοιξαν το σκορ με τον Ντέστρο στο 13ο λεπτό αλλά ο Ζαπάτα έφερε το ματς στα ίσα στο 30′. Άλλα δύο τέρματα σημειώθηκαν στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Ζερβίνιο το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Στρούτμαν (52′) ενώ ο Μουντάρι διαμόρφωσε το τελικό 2-2 για τους “ροσονέρι” στο 77′.

Οι απέλπιδες προσπάθειες και των δύο να πετύχουν τρίτο τέρμα στα τελευταία λεπτά, έπεσαν στο κενό. Αξιοσημείωτο και το γεγονός ότι μετά από 2 μήνες, ο Φραντσέσκο Τότι επέστρεψε στην ενεργό δράση περνόντας αλλαγή στον αγώνα.

Πλέον η Ρόμα βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους ενώ συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα με 11 νίκες και 5 ισοπαλίες.