Αυτός ο αγώνας τα είχε κυριολεκτικά όλα. Μετράτε; Δυο αποβολές, ισάριθμα πέναλτι, δυνατές μονομαχίες, οχτώ κίτρινες κάρτες! Αναφερόμαστε στο παιχνίδι ανάμεσα στην Ιαπωνία και την Συρία. Η Ιαπωνία, παρά το γεγονός ότι έμεινε πολύ γρήγορα με 10 παίκτες, κατάφερε να κερδίσει με σκορ 2-1, ενώ στην συνέχεια του αγώνα και η Συρία έμεινε με 10! Με ισάξιο πλέον παιχνίδι, οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν πολύ σκληρά, με αποτέλεσμα να ακολουθήσουν συνολικά 8 κίτρινες κάρτες! Ο Χασέμπε, ήταν αυτός που στο 35ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους «μπλε σαμουράι» με σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο Αλ Καντίμπ ισοφάρισε με πέναλτι στο 76΄ σε μια φάση, όπου οι Ιάπωνες έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές αφού.. αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας τους!!! Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα η ομάδα του Αλμπέρτο Τζακερόνι πήρε τελικά τη νίκη με εκτέλεση πέναλτι του Χόντα, οχτώ λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Εκπληκτικός αγώνας!