Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας.

Οι Πειραιώτες εμφάνισαν και πάλι τα προβλήματα που είχαν και στα προηγούμενα φιλικά τα οποία σχετίζονται με την άμυνα και την κυκλοφορία της μπάλας. Προς το παρόν φαίνεται πως η ομάδα δεν έχει βρει τα πατήματά της τη στιγμή που η πρεμιέρα της Σούπερ Λιγκ είναι μόνο λίγες μέρες μακριά.

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε κακή εικόνα στο πρώτο 45λεπτο όμως στην επανάληψη με τις αλλαγές έδειξε σημάδια βελτίωσης στον τρόπο παιχνιδιού του.

Όσο για το ματς, η Βαλένθια άνοιξε το σκορ μόλις στο 5’ με του Μπανέγα. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να μειώσουν ένα λεπτό αργότερα με τον Μήτρογλου αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ποστίγα στο 40’ και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη,  ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 80’με γκολ του  Νταβίντ Φουστέρ, ενώ στο 88’ ακυρώθηκε γκολ του Ολαϊτάν από τον επόπτη  υποδεικνύοντάς τον σε θέση οφσάιντ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βαλένθια (Μίροσλαβ Τζούκιτς): Ντιέγκο Άλβες, Ραμί, Ποστίγκα, Μπανέγα, Περέιρα, Μπερνάτ (42′ Σισοκό), Φουέγο, Βιέρα, Ρικάρντο Κόστα, Μίτσελ, Φέδε.

Αναπληρωματικοί: Γκουαΐτα, Μπαραγκάν, Βίκτορ Ρουίθ, Ματιέ, Σισοκό, Παρέχο, Οριόλ, Ζόνας, Ρόμπερτ, Τσούμπι, Κανάλες, Γκουαρδάδο.

* Στην επανάληψη αγωνίστηκαν όλοι.

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονθάλεθ): Ρομπέρτο (46′ Μέγκιερι), Παπάζογλου (75′ Σαλίνο), Μετζανί, Σιόβας (46′ Μανωλάς), Χολέμπας, Φέισα (66′ Σάμαρης), Μανιάτης (60′ Μασάντο), Ντομίνγκες (46′ Φουστέρ), Κάμπελ (46′ Ολαϊτάν), Βάις (66′ Φετφατζίδης), Μήτρογλου (60′ Σαβιόλα).

Αναπληρωματικοί: Μέγκιερι, Μασάντο, Σαβιόλα, Σάμαρης, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Τόρες, Σαλίνο.