Σχεδόν… βολεύτηκαν με το «Χ» οι δύο ομάδες στην πρεμιέρα τους για τον 3ο όμιλο του EURO. Δύο από τις παραδοσιακές δυνάμεις του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου άνοιξαν την αυλαία του γκρουπ, «ξύπνησαν» παραπάνω στο β’ ημίχρονο, σκόραραν κι οι δύο και έβαλαν από έναν βαθμό στο σακούλι!

Ο Ντι Νατάλε άνοιξε το σκορ στο 60’ αλλά πριν προλάβουν οι «ατζούρι» να οργανωθούν εκ νέου, ο Σεσκ Φάμπρεγκας έγραψε το τελικό 1-1 τρία λεπτά αργότερα! Ο Φερνάντο Τόρες που αντεικατέστησε αργότερα τον σκόρερ των «φούριας ρόχας» έχασε σωρεία ευκαιριών να δώσει τη νίκη στην ομάδα του αλλά κατάφερε να τις χάσει όλες!

Ικανοποίηση στις τάξεις και των δύο η ισοπαλία καθώς έχουν πιο εύκολα παιχνίδια στις επόμενες δύο αγωνιστικές.

*Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι η Ισπανία για ακόμη ένα επίσημο παιχνίδι, δεν βρήκε τρόπο να κερδίσει την Ιταλία, μιας και δεν το έχει πετύχει ποτέ!

To 0-1 της Ιταλίας: