Η Μπαρτσελόνα επικράτησε για δεύτερη φορά της Μάντσεστερ Σίτι, αυτή τη φορά με σκορ 2-1 και σφράγισε το εισιτήριο για τους «8», σε έναν αγώνα με πολύ γκρίνια για τη διαιτησία και από τις 2 ομάδες!

Στο πρώτο ημίχρονο δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στους Καταλανούς ενώ ακυρώθηκε και κανονικό γκολ ως οφσάιντ. Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 67’ και μετά η Μάντσεστερ δικαίως διαμαρτύρεται για πέναλτι στο 78’ σε μια φάση που ο Ζαμπαλέτα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη λόγω του έντονου τρόπου που διαμαρτυρόταν και αποβλήθηκε!

Στο 89’ και ενώ όλα είχαν κριθεί η Σίτι ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Κομπανί, σε μια φάση που οι Καταλανοί διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ μιας και υπάρχει παίκτης που είναι οφσάιντ και επηρεάζει τη φάση μιας και περιορίζει το οπτικό πεδίο του τερματοφύλακα.

Όλα αυτά όμως λίγη σημασία έχουν αφού στις καθυστερήσεις ο Άλβεζ συνδυάστηκε άψογα με τον Ινιέστα και έκανε το 2-1, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του!