Ο Παναθηναϊκός μια βδομάδα από το κάζο της Βαλανσιέν, άλλαξε πρόσωπο κυρίως αμυντικά (0-0 με Λάτσιο) και με… αύρα από το «σπίτι» του άφησε θετικά μηνύματα!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παιχνίδι, καθώς κατάφερε να έχει τον έλεγχο του κέντρου και να μην αφήνει περιθώρια στους Ιταλούς να τον πιέσουν ιδιαίτερα. Μάλιστα, αυτός ήταν που έδειχνε πιο ικανός να πετύχει κάποιο τέρμα, κάτι που θα είχε κάνει αν ο Καρέλης στο 06′ έβρισκε καλύτερα την μπάλα στο γύρισμα του Ζέκα.

Ο νεαρός επιθετικός των πρασίνων, που ήταν αρκετά κινητικός και μέσα σε όλες σχεδόν της φάσεις, είχε ακόμα μία καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του στο 10′, όταν μετά από τρομερή μπαλιά του Ντίνα έφυγε στην κόντρα, όμως οι αμυντικοί της Λάτσιο κατάφεραν με την εμπειρία τους να τον κλείσουν, αποσοβώντας έτσι τον κίνδυνο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Ιταλούς ήρθε στο 23′, όταν ο Καντράβα έβγαλε ωραία σέντρα στην καρδιά της πράσινης άμυνας, εκεί που ο Φλοκάρι ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Κουτρουμπή, πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Καπίνο.

Το ημίχρονο έκλεισε με ακόμα δύο ακόμα φάσεις για τους πράσινους, μία με σουτ του Καρέλη που απέκρουσε δύσκολα ο Μαρκέτι και μία με τον Μπαϊράμι, ο οποίος βγήκε τετ α τετ, αλλά αντί να σουτάρει γύρισε την μπάλα, με αποτέλεσμα να κόψουν οι παίκτες της Λάτσιο.

Στην επανάληψη οι Ιταλοί μπήκαν κάπως πιο δυνατά, με τον φρέσκο Ερνάνες να παίρνει προσπάθειες και να δοκιμάζει να απειλήσει με μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τον Καπίνο. Οσο περνούσε η ώρα, η κούραση έκανε αισθητή την παρουσία της με αποτέλεσμα να πέφτει ο ρυθμός του αγώνα.

Παρόλα αυτά, οι πράσινοι θα μπορούσαν να πετύχουν ένα τέρμα αν δεν ήταν άτυχοι, αφού στο 75′ ο Ντίας κατάφερε να προλάβει τον Μπεργκ πριν αυτός μέσα από την μικρή περιοχή της Λάτσιο, σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Η μεγαλύτερη όμως ευκαιρία ήρθε λίγα λεπτά αργότερα, όταν ο Ντίνας με ωραίο σουτ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Λάτσιο, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και δεν έκανε το χατίρι στον νεαρό άσσο των πρασίνων.