Η έδρα μίλησε και η Ξάνθη με τον Ατρόμητο και τον Πανθρακικό πανηγύρισαν μεγάλες νίκες επί των Βέροια, ΟΦΗ και Γιάννενα αντίστοιχα.

Στην Ξάνθη, η τοπική ομάδα χρειάστηκε μόλις 20 δευτερόλεπτα για να σκοράρει, με τον Τριάδη να βάζει νωρίς νωρίς την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο 75′ ο Σολάρι έγραψε το 2-0 από την άσπρη βούλα και το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Μάνταλος στο 81 λεπτό.

SKODA Ξάνθη: Τσέμα, Μάρτινς, Μπαξεβανίδης, Γούτας, Φλίσκας, Βασιλακάκης (64’ Μάνταλος), Τριάδης, Μαρίν (67’ Ντιέ), Σολάρι, Σολτάνι (84’ Μπέρτος), Χοσέμι .

ΒΕΡΟΙΑ: Αναστασόπουλος, Σισοκό (80’ Μπάρμπας), Γεωργιάδης, Μρντάκοβιτς (61’ Σεγκούντο), Μπεν (84’ Μάνος), Αμαραντίδης, Ορέστες, Τραπ, Μπαργκάν, Ζεζίνιο, Καλτσάς.

Στο Περιστέρι ο Ατρόμητος δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στον ΟΦΗ και το τελικό 3-0 δείχνει την εικόνα του αγώνα. Ο Μπρίτο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Γιώργου Παράσχου στο 17 λεπτό και ο Νάστος ήρθε να κάνει το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Στο 86′ ο Παπαδόπουλος έκανε το 3-0 και ο Ατρόμητος πήρε μία άνετη νίκη.

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Τσενάμο, Νάστος, Λαζαρίδης, Ταυλαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος (89’ Γεωργίου), Ουμπίντες, Μπρίτο (83’ Μπάλλας), Καραμάνος (73’ Φάμπιο), Παπαδόπουλος.

ΟΦΗ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Φερνάντεζ, Τριποτσέρης, Ζόρο, Μπούρμπος, Κάλαϊτζιτς, Μιλιάζες, Μακρής, Όγιος, Ζε Εντουάρντο (73’ Μακουκούλα), Κουτσιανικούλης (82’ Μονιάκης), Παπάζογλου.

Το παιχνίδι στην Κομοτηνή κρίθηκε ουσιαστικά στην φάση του 30 λεπτού. Εκεί ο Ίγκορ έκανε το σουτ προς την εστία του ΠΑΣ και ο Λιλά που ήταν στην γραμμή έκανε χέρι με αποτέλεσμα να δεί την κόκκινη κάρτα και ο διαιτητής να δώσει το πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε και την εκτέλεση και έκανε το 1-0. Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ πάντως μπήκε πολύ δυνατά και στο 50′ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Τσάβεζ δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέρεμετ. Στο 54′ όμως ο Ζεκίνια βγήκε απέναντι από τον Βελλίδη και αφού τον πέρασε έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ, ενώ η ομάδα του Τσιόλη έμεινε και με 9 παίκτες, μετά την αποβολή του Κεϊτά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πανθρακικός (Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Μαξίμ, Σαρακατσάνος, Χρήστου, Λαδάκης, Ρομέου (81′ Πόποβιτς), Μπαϊκαρά, Τζάνης, Κάσες (79′ Εμπό), Ιγκόρ (40′ Ζεκίνια)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Τσιώλης): Βελλίδης, Ντάσιος (53′ Ρουμπουλάκου), Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Λίλα, Κεϊτά, Τσουκαλάς, Βίλα, Βισέντο (34′ Στρούνα), Τσάβες (66′ Σκόνδρας), Ίλιτς