Η Τσέλσι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Αγγλία, καθώς επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι.

Πάθος, δύναμη και λίγες φάσεις ήταν το αρχικό σκηνικό του παιχνιδιού με την Σίτι πάντως να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά.

Στο 33 λεπτό όμως ο Φερνάντο Τόρες ξεκίνησε μία κούρσα από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Σούρλε που ήταν μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος πλάσαρε από κοντά για το 1-0.

Μόλις 4 λεπτά αργότερα ο Ισπανός πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στο δοκάρι και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους ”μπλε” να είναι μπροστά στο σκορ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αγκουέρο ισοφάρισε για την Μάντσεστερ Σίτι με φανταστικό αριστερό σουτ. Όσο πέρναγε η ώρα το παιχνίδι έδειχνε πως πάει για το 1-1, αλλά ένα λάθος του Ναστάζιτς έδωσε την ευκαιρία στον Τόρες να κάνει το τελικό 2-1 που έκανε τον Μουρίνιο να πανηγυρίσει σαν τρελός.