Νιούκαστλ και Λίβερπουλ έμειναν στο 2-2 σε ένα παιχνίδι με πολύ θέαμα και ανατροπές.

Η Λίβερπουλ ταξίδεψε στο Νιούκαστλ με σκοπό να πάρει ακόμα μία νίκη και να βρεθεί στην κορυφή της Πρέμιερ. Το πρώτο δεν το κατάφερε, αλλά στην κορυφή ανέβηκε με την Άρσεναλ βέβαια να έχει αγώνα λιγότερο καθώς αγωνίζεται το αργά το απόγευμα.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε για να πετύχει από νωρίς κάποιο γκολ. Ωστόσο το γκολ ήρθε τελικά από την Νιούκαστλ, αφού ο Καμπάιγ με ένα εκπληκτικό σουτ δεν άφησε περιθώρεια αντίδρασης στον Μινιολέ και έκανε το 1-0 στο 23ο λεπτό.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως έγινε η φάση που άλλαξε και τα δεδομένα του αγώνα. Ο Λουίς Σουάρες βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κρουλ και ο Μπιουά ανέτρεψε τον Ουρουγουανό βλέποντας παράλληλα και την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Στίβεν Τζέραρντ και έκανε το 1-1, φτάνοντας παράλληλα τα 100 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντουμέτ που είχε περάσει ως αλλαγή για την Νιούκαστλ για να καλύψει το κενό στην άμυνα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καμπάιγ βρέθηκε απέναντι από τον Μινιολέ και με κοντινό σουτ πέτυχε το 2-1 για την Νιούκαστλ που εκείνη την στιγμή δεχόταν μεγάλη πίεση από την Λίβερπουλ.

Μετά το 2-1 και με την Λίβερπουλ να έχει το αριθμητικό πλεονέκτημα η πίεση των κόκκινων αυξήθηκε με αποτέλεσμα ο Στάριτζ να μειώσει μετά από πολύ ωραία προσπάθεια και σέντρα του Σουάρες στο 72 λεπτό. Η πίεση συνεχίστηκε, η Λίβερπουλ έχασε ευκαιρίες για να πάρει την νίκη, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τον Σουάρες να βλέπει τον Κρουλ να βγάζει το φάουλ του στην τελευταία φάση του αγώνα.

Νιούκαστλ: Κρουλ, Ντεμπισί, Σαντόν, Τιοτέ, Γιανγκά-Μπιβά, Γουίλιαμσον, Καμπάιγ (78′ Ανίτα), Σισοκό (45′ Ντουμέτ), Ρεμί, Μπεν Αρφά (78′ Σάμι Αμεόμπι), Γκουφράν

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τζόνσον (83′ Στέρλινγκ), Σισοκό, Σακό (63′ Λουίς Αλμπέρτο), Σκρτελ, Κόλο Τουρέ, Χέντερσον, Τζέραρντ, Μόουζες, Στάριτζ, Λουίς Σουάρες.