Ήταν ο αγώνας που μονοπώλησε το ενδιαφέρον όλη την εβδομάδα. Η Ρόμα ήθελε τη νίκη για ηθικούς λόγους, μια τονωτική ένεση! Το πάθος για τους τρεις βαθμούς ξεχείλιζε και τους πήρε χάρη στο γκολ του Φραντσέσκο Τότι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης (1-0).

Ο "καπιτάνο" των γηπεδούχων λίγο έλειψε να δει την κόκκινη κάρτα νωρίς στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Γιουβέντους, σε ένα επικίνδυνο τάκλιν πάνω στον Πίρλο. Ο διαιτητής του αγώνα του χαρίστηκε, του έδειξε την κίτρινη κάρτα και εκείνος οδήγησε μετέπειτα την ομάδα του στην πρώτη νίκη του 2013 για τη Ρόμα στο πρωτάθλημα. Έχει προηγηθεί και το 2-1 με την Ίντερ αλλά για το Coppa Italia.

Από την πλευρά της η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Γιουβέντους, δεν ήταν σε καλή βραδιά και οι λύσεις της δεν ήταν αυτές που θα μπορούν να της δώσουν κάτι παραπάνω. Οι "μπιανκονέρι" παραμένουν στο +5 από την Νάπολι η οποία αύριο αγωνίζεται εντός έδρας με την Σαμπντόρια και έχει την ευκαιρία να πλησιάσει την "Κυρία" στους δύο βαθμούς.

Οι "τζιαλορόσι" σκαρφάλωσαν στην 7η θέση με 37 βαθμούς μπροστά από την Ουντινέζε που έχει έναν λιγότερο. Πολύ καλή εμφάνιση με την φανέλα της Ρόμα πραγματοποίησε και ο Βασίλης Τοροσίδης που είχε κάποιες καλές στιγμές στην επανάληψη.

Δείτε στο βίντεο φάσεις από το μεγάλο ματς αλλά και το γκολ-βολίδα του Τότι με το οποίο οι γηπεδούχοι έφυγαν νικητές! Το "Ολίμπικο" πήρε φωτιά κυριολεκτικά…