«Έπεσαν» κορμιά στο τελευταίο δεκάλεπτο στην Τοσκάνη εκεί όπου ο Ολυμπιακός τα κατάφερε να επικρατήσει με έναν πόντο της Σιένα, 67-68, για το top16 της Ευρωλίγκα! Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» οι Σλούκας και Παπανικολάου που πέτυχαν από 11 πόντους ενώ 10 σημείωσαν Χάινς και Σπανούλης. Οι Πειραιώτες δεν κάλυψαν τη διαφορά του -2 του πρώτου αγώνα στο ΣΕΦ και έτσι χάνουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν την 2η θέση στον όμιλό τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν καλή απόψε αλλά με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αιφνιδίασε τους Ιταλούς, έκανε την ανατροπή και πήρε το ματς! Επόμενος στόχος για τον Ολυμπιακό, η νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο επόμενο παιχνίδι που διεξάγεται στο Ειρήνης & Φιλίας σε μία ενδομάδα από τώρα (22/03).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 8, Εζέ 6, Καραρέτο 3, Κανγκούρ 14, Σανικίτζε 2, Ορτνέρ 5, Τζάνινγκ 14, Χάκετ 4, Μος 11.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 7, Άντιτς 9, Σπανούλης 10, Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 8, Σλούκας 11, Πάουελ, Πέρκινς, Παπανικολάου 11.