Στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί; Όχι αυτή τη φορά! Η Γαλατασαράι, η σύγχρονη… εξοχότατη της Τουρκίας, επικράτησε 3-2 στο «Veltins Arena» της Σάλκε και προκρίθηκε με το σπαθί της στους 8 του Τσάμπιονς Λιγκ!

Οι Τούρκοι μπορεί να είχαν το μειονέκτημα του να δεχθούν γκολ στο πρώτο παιχνίδι (1-1), ωστόσο δεν επηρεάστηκαν από αυτό, γύρισαν το ματς όταν βρέθηκαν να χάνουν και στο τέλος κέρδισαν κιόλας δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρόκρισή τους!

Ματς φωτιά διεξήχθη στη Γερμανία, όπως και στο Καμπ Νου. Ο Φατίχ Τερίμ είχε πίστη στην ομάδα του και επιβεβαιώθηκε! Η Γαλατά ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, δημιούργησε καλές φάσεις αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν ερχόταν παρά την κατοχή που έφτασε να είναι και στο 80%. Η Σάλκε ήταν εκείνη που είχε την τύχη (;) να σκοράρει πρώτη και της βγήκε ξινό στη συνέχεια.

Ο Νοϊστάντερ έκανε το 1-0 (17’) αλλά μέσα σε πέντε λεπτά οι Τούρκοι βρέθηκαν να προηγούνται εκείνοι, «παγώνοντας» την Αρένα της Σάλκε! Άλτιντοπ και Γιλμάζ στο 37’ και το 42΄αντίστοιχα έκαναν την ανατροπή και έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ πρόκρισης!

Η γερμανική ομάδα συμμαζεύτηκε στην επανάληψη και έφτασε στην επίτευξη ενός δεύτερου τέρματος στο 63’ με τον Μπάστος, σκορ που και πάλι όμως ωφελούσε τη Γαλατά η οποία ήταν πιο συγκεντρώμενη, κράτησε καλές ισορροπίες και κατάφερε να βάλει ένα ακόμη γκολ για το 2-3 και να φτάσει σε πανηγυρική πρόκριση! Σκόρερ για τους Τούρκους ο Μπουλούτ στο 90ο λεπτό του αγώνα!