Η Ρόμα μετά από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, γεύτηκε την χαρά της νίκης επικρατώντας με 2-1 της Φιορεντίνα στο Ολίμπικο.

Η επιστροφή του Μοντέλα στο γήπεδο όπου έζησε τις μεγαλύτερες στιγμές του ως ποδοσφαιριστής, δεν τον βρήκε νικητή.

Με τον Ζερβίνιο στην ενδεκάδα η Ρόμα ήταν σαφώς καλύτερη στην αρχή του αγώνα και μόλις στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μαϊκόν. Η ισοφάριση για τους ”βιόλα” δεν άργησε να έρθει και πολύ.

Ο Βάργκας με δυνατό σουτ στο 29′ και μετά από γύρισμα του Τόμοβιτς έγραψε το 1-1. Στο 61′ η Ρόμα έφτασε πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Στρότμαν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ντέστρο που είχε περάσει ως αλλαγή, σημείωσε το 2-1 και το σκορ δεν άλλαξε παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πιάνιτς.

Ρόμα: Ντε Σάνκτις, Μαϊκόν, Μπενατιά, Καστάν, Ντοντό, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Φλορέντσι (58′ Ντέστρο) (90′ Μπράντλεϊ), Λιάγιτς (72′ Ταντέι), Ζερβίνιο

Φιορεντίνα: Νέτο, Τόμοβιτς, Σάβιτς, Ροντρίγκες, Πασκουάλ, Ακουιλάνι (73′ Πισάρο), Αμπροσίνι (79′ Χοακίν), Μπόρχα Βαλέρο, Ρόσι, Βάργκας (86′ Μάτος)