Το μεσημέρι είχαμε το Έβερτον-Λίβερπουλ και το βράδυ είχαμε το Ρεάλ Σοσιεδάδ-Θέλτα σε έναν αγώνα που όποιος τον είδε ήταν τυχερός.

Η Σοσιεδάδ επικράτησε λοιπόν εντός έδρας της Θέλτα με 4-3, σε ένα παιχνίδι που το έχανε μέχρι το 57′ και το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν στο 1-3. Ο Κάρλος Βέλα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε και τα 4 τέρματα της ομάδας του.

Ο Μεξικανός επιθετικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ και έβαλε μπροστά με 1-0 της Σοσιεδάδ στο 6′. Η συνέχεια είχε πρωταγωνίστρια την Θέλτα όμως, που με γκολ των Ραφίνια στο 23′ και στο 57′ και Λόπεζ στο 28′,, πήγε στο ημίχρονο και με το σκορ στο 1-3.

Το δεύτερο μέρος, ωστόσο ήταν όλα τα λεφτά πραγματικά. Αρχικά ο Βέλα έκανε το 2-3 στο 61′ έκανε το 2-3 και 4 λεπτά μετά ο Φοντάς αποβλήθηκε, αφήνοντας την Θέλτα με 10 παίκτες. Και από εκείνο το σημείο άλλαξαν τα δεδομένα, με τον Βέλα να σκοράρει και πάλι στο 78′ και στο 81′ και να κάνει το 4-3.