Τον δάσκαλο τους φαίνεται πως έχουν οι πρωταθλητές Μαϊάμι Χιτ, καθώς οι Πέισερς δείχνουν να είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Μετά από ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, ισοφάρισαν τη σειρά με τους Χιτ σε 2-2 μετά το 99-92 και πλέον ψάχνουν νέο break στο Μαϊάμι!

Στις λεπτομέρειες λοιπόν κρίθηκε και το τέταρτο ματς στους τελικούς της Ανατολής, καθώς τα σερί που έκαναν οι Πέισερς για να ξεφύγουν στο σκορ είχαν άμεσα την αντίδραση των Χιτ! Ο ΛεΜπρον Τζέιμς που τελείωσε το ματς με 24 πόντους αποβλήθηκε με έκτο φάουλ και στο τελευταίο λεπτό δεν μπόρεσε να προσφέρει τις υπηρεσίες του, μήπως και γίνει η ανατροπή.

Οι Πέισερς έφτασαν στη νίκη με 99-92, με τον Χίμπερτ να σημειώνει 23 πόντους η σειρά να γίνεται 2-2 και θα περιμένουμε δύο ημέρες για να δούμε ποιος θα αποκτήσει και πάλι το προβάδισμα, με το «ΑmericanAirlines Arena» να είναι ήδη έτοιμη για το ματς.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-22, 48-47, 77-70, 99-92