Και ξανά προς τη δόξα τραβά… Η εθνική Νέων πήρε τη σκυτάλη από τους μεγάλους και με καπετάνιο τον Κώστα Τσάνα ετοιμάζεται για μια ακόμα χρυσή σελίδα στο ευρωπαϊκό στερέωμα! Παρά τις δυσκολίες και το γεγονός ότι αγωνίζονταν για όλο το δεύτερο μέρος και την παράταση με παίκτη λιγότερο, οι διεθνείς επικράτησαν 2-1 των Άγγλων στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στην Εσθονία και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στο μεγάλο τελικό!

Ο Μπουγαΐδης άνοιξε το σκορ για την εθνική ομάδα στο 38ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Σταφυλίδη, αλλά το πρώτο μέρος έληξε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Ο Δανός διαιτητής Χάνσεν είδε πέναλτι σε έξοδο του Καπίνο (44’), απέβαλλε τον νεαρό τερματοφύλακα και έδειξε την άσπρη βούλα. Παρόλα αυτά, ο Διούδης που ήρθε από τον πάγκο σταμάτησε τον Χολ και κράτησε το προβάδισμα για τους διεθνείς παίκτες.

Με παίκτη παραπάνω οι Άγγλοι ήταν λογικό να πιέσουν για την ισοφάριση και μάλιστα βρήκαν δίχτυα στο 56ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Χολ, ο Αφέμπε με κεφαλιά έφερε τον ημιτελικό στα ίσια. Παρά την πίεση, η ελληνική ομάδα κράτησε το 1-1 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Μετά από ένα άχρωμο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, ήρθε το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Ελλάδα στο 108'. Ο Λυκογιάννης κυνήγησε μια χαμένη φάση, πήρε τη μπάλα από τον Θορν και με ένα εκπληκτικό πλασέ «κρέμασε» τον Τζόνστον για το 2-1.