Μετά από ένα καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, όπου το 2-0 από τα γκολ των Τζεμπούρ (9’) και Μανιάτη (37’) έμοιαζε λίγο για τον Ολυμπιακό, ήρθε η χαλάρωση -και η κούραση- του δευτέρου που έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη να μειώσει με τον Αγγελούδη (66’) και να ελπίζει για κάτι καλό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες δεν τιμωρήθηκαν από τον νόμο του ποδοσφαίρου για τις χαμένες ευκαιρίες των τελευταίων λεπτών κι έτσι έφτασαν στη νίκη με 2-1!

Παρά τον πρόσφατο αποκλεισμό, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά από νωρίς στο ματς και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 4’, όταν ο Μανιάτης έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή του Διούδη, με τον τερματοφύλακα του Άρη να μπλοκάρει. Στο 6ο λεπτό ο Βλαχοδήμος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού από πλεονεκτική θέση και με τον Διούδη ανήμπορο να αντιδράσει, πλάσαρε άουτ. Το γρήγορο γκολ δεν άργησε να έρθει για τους Πειραιώτες, καθώς μόλις στο 9’ από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζεμπούρ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Ο Χολέμπας σε δυο περιπτώσεις (13’, 20’) και ο Βλαχοδήμος (17’) δεν κατάφεραν να βρουν στόχο στις προσπάθειες τους, ενώ από πλευράς Άρη ο Τάτος με προσωπική ενέργεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Μέγιερι (31’), αλλά ο Μανωλάς τον έκοψε επιτυχημένα. Ο Χολέμπας δοκίμασε ξανά το πόδι του στο 33’, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι, ενώ ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Βλαχοδήμου (35’). Ο τελευταίος, όμως, έδωσε την ασίστ στο Μανιάτη (37’) κι εκείνος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι νίκησε τον γκολκίπερ των «κιτρίνων» για το 2-0! Ο Αμπντούν είδε τον Διούδη να διώχνει τη μπάλα μετά από το σουτ που επιχείρησε στο 39’, ενώ τόσο ο Τζεμπούρ, όσο και ο Σιόβας δεν κατάφεραν από κοντινή απόσταση να κάνουν το 3-0 στο 44ο λεπτό. Αυτή ήταν παράλληλα και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση στην επανάληψη και είχαν την πρώτη τους αξιόλογη ευκαιρία στο 54’, όταν το φάουλ του Γιαννιώτα ανάγκασε τον Μέγιερι να διώξει με δυσκολία τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα οι «κίτρινοι» είχαν τη δυνατότητα να μειώσουν εκμεταλλευόμενοι τη σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά ο Παπαστεριανός δεν τα κατάφερε από καλή θέση. Ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Μασάντο (61’), ενώ αυτό του Παπάζογλου πέρασε ελάχιστα άουτ (65’). Τελικά ο Άρης μείωσε σε 2-1 με τον νεοεισελθέντα Αγγελούδη (65’), ο οποίος έπειτα από σέντρα του Τάτου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι! Ο Σιόβας με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ είδε τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ στο 76’, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και ένα σουτ του Φετφτζίδη (79’). Ο Σιόβας με κεφαλιά (81’) απείλησε εκ νέου την εστία του Διούδη, αλλά για μια ακόμα φορά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Ο Μανιάτης στάθηκε άτυχος ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από πάσα του Παπάζογλου σούταρε από πολύ καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Το ίδιο αποτέλεσμα είχε και η μεγάλη ευκαιρία του Τζεμπούρ (84’), ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον Διούδη δεν κατάφερε να «σφραγίσει» τη νίκη των Πειραιωτών! Ο τερματοφύλακας του Άρη κράτησε και πάλι ζωντανή την ομάδα του στο 86’ έπειτα από ωραία ενέργεια του Τζεμπούρ. Ένα άστοχο απευθείας φάουλ του Γκρέκο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα στο «Καραϊσκάκης», που βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 2-1 κόντρα στον Άρη για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκ.

Ολυμπιακός (Μίτσελ):Μέγιερι, Παπάζογλου, Σιόβας, Μανωλάς, Χολέμπας, Φέισα, Μανιάτης, Μασάντο (66’ Ιμπαγάσα), Αμπντούν (78’ Φετφατζίδης), Βλαχοδήμος (88’ Γκρέκο), Τζεμπούρ.

Άρης (Μιχαλήτσος):Διούδης, Παπαζαχαρίας, Καζναφέρης, Τάτος, Κοτσαρίδης (46’ Τριανταφυλλάκος) Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιαννιώτας, Ζαραδούκας (56’ λ. τ. Τσουκάνης), Διαμαντάκος, Ηρακλής (46’ Αγγελούδης).