Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αφού επιβλήθηκε του Άρη με 3-1, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τον ”δικέφαλο” να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης από την άλλη παρουσιάστηκε κακός και έδειξε να έχει σοβαρά προβλήματα από την αριστερή πλευρά που ήταν ο Σαλπιγγίδης. Όπως είπαμε, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλες ευκαιρίες για ένα γκολ, αλλά δεν μπόρεσε τελικά να το πετύχει και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Το πρόσωπο των παικτών του Στέφενς ήταν πολύ κακό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και αυτό είναι κάτι το οποίο το εκμεταλεύτηκαν όσο μπορούσαν οι ”κιτρινόμαυροι”. Αρχικά απείλησαν με τον Αγγελούδη στο 49′ και τελικά άνοιξαν το σκορ με τον Ουντότζι στο 60′. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ ζήτησε και μάλλον σωστά πέναλτι για χέρι, αλλά ο Σιδηρόπουλος αρνήθηκε να δώσει την παράβαση.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλη λύση και αντέδρασε άμεσα, με τον Αθανασιάδη αρχικά να πιάνει το γυριστό σουτ στο 67′ και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και τον Λούκας που είχε περάσει ως αλλαγή να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 72 λεπτό. Οι παίκτες του Στέφενς πίεζαν όσο μπορούσαν και δικαιώθηκαν 100%, αφού ο Αθανασιάδης στο 82′ έκανε την ανατροπή και αυτή την φορά σκόραρε για το 2-1. Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Βούκιτς στο 90′.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Κίτσιου, Τζαβέλλας, Κατσουράνης, Λίνο, Λάζαρ, Τζιόλης, Ολίσε(64’ Στοχ), Σαλπιγγίδης(68’ Λούκας), Λόρενς(57’ Βούκιτς), Αθανασιάδης.

Άρης: Διούδης, Μαργαρίτης, Ψυχογιός, Κύργιας, Έλσνερ, Τριανταφυλλάκος(18’ Νταμαρλής), Ηρακλής, Τάτος, Ουντόιτζι, Μανιάς(69’ Σταυρόπουλος), Αγγελούδης