Ο ΟΦΗ κατέκτησε μια πολύτιμη νίκη με 2-0 επί του Άρη στο Ηράκλειο, εκμεταλλευόμενος το άσχημο αγωνιστικό πρόσωπο των φιλοξενούμενων, ενώ χάρη στα τέρματα των Περογαμβράκη (24’) και Παπάζογλου (87’) έφτασε στη δίκαιη επικράτηση που τον ανεβάζει πια στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα! Στον αντίποδα, οι «κίτρινοι» προβλημάτισαν εκ νέου με την απόδοση τους στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και παρέμειναν επικίνδυνα κοντά στη «διακεκαυμένη ζώνη». Από κει και πέρα, ο Πανιώνιος υπέστη «έμφραγμα» στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, αφού ισοφαρίστηκε στο 90ο λεπτό από τη Βέροια χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Κόστλι κι ενώ οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Καμπάνταη (57’) αλλά έπαιζαν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής (δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Ντούνη από το 79ο λεπτό. Τέλος, ΠΑΣ Γιάννινα και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν επίσης ισόπαλοι (0-0) σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα στους «Ζωσιμάδες».