Έχανε 1-0 στο ημίχρονο από τον Πλατανιά, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις και επικράτησε τελικά με 1-4 στα Χανιά.

Με την σέντρα του αγώνα, ο Μιγκέλ Τόρες έκανε το 1-0 για τον Πλατανιά και αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε τρόπους να απειλήσει την ομάδα των Χανίων.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μίτσελ ξύπνησε τους παίκτες του, αλλά ο δρόμος έπρεπε να ανοίξει με ένα αυτογκόλ του Βάσκο Φερνάντες που σκόραρε αλλά σε λάθος τέρμα. Το 1-2 το έκανε ο Κώστας Μήτρογλου 2 μόλις λεπτά μετά με κεφαλιά ψαράκι και στο 73ο λεπτό ήρθε ο Σαβιόλα για να κάνει το 1-3.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μανιάτης έκανε ξεκάθαρο χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής της συνάντησης αρνήθηκε να δώσει πέναλτι στους γηπεδούχους. Στο 87ο λεπτό ο Βάις σε μία αντεπίθεση έκανε το 4-1 για τον Ολυμπιακό.