Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 0-2 της Σαχτιόρ στο Καζακστάν και παράλληλα εξασφάλισε και την πρόκριση στους ”32” του Europa League.

Οι παίκτες του Χουμπ Στέφενς ξεκίνησαν αρκετά δυνατά στον αγώνα και γρήγορα απέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ωστόσο το γκολ δεν ήρθε στο πρώτο ημίχρονο, αν και ο Στοχ θα μπορούσε να σκοράρει στο 37′ όταν και βγήκε μετά από πάσα του Λούκας από δεξιά, αλλά το πλασέ του δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο ”δικέφαλος” είχε κάνει ήδη δύο σπουδαίες φάσεις στα πρώτα 5′ λεπτά και το γκολ δεν άργησε τελικά να έρθει. Στο 54′ ο Λούκας στάθηκε τυχερός, αφού βρέθηκε στα αριστερά και έκανε μία κακή σέντρα η οποία αφού κόντραρε κατέληξε στα δίχτυα της Σαχτιόρ για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ για κάποιο λόγο από εκείνο το σημείο άρχισε να δίνει χώρο στην Σαχτιόρ και η ομάδα του Καζακστάν το εκμεταλεύτηκε. Πίεσε με την σειρά της και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες, με την μία να έρχεται από τον Φινοτσένκο που από το μισό μέτρο έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ισοφάριση δεν ήρθε τελικά για την Σαχτιόρ και ο ΠΑΟΚ έκανε το τελικό 0-2 με τον Κίτσιου να σκοράρει με πολύ ωραίο σουτ στο 90′. Ο ”δικέφαλος” λοιπόν από σήμερα πανηγυρίζει την πρόκριση στους ”32” της διοργάνωσης και λογικά θα παίξει την πρώτη θέση με την Άλκμααρ στην Τούμπα στην τελευταία αγωνιστική.