Χωρίς σπουδαία πράγματα μετά το χαμένο πέναλτι του Καραγκούνη στο 71’, η εθνική μας έμεινε στο 1-1 με την Πολωνία στην πρεμιέρα του Euroαλλά μπορούσε να έχει πάρει και τη νίκη! Με δέκα παίκτες έμειναν και οι δύο ομάδες, με τις αποβολές των Παπασταθόπουλου και Σέζνι. Το σκορ άνοιξε για τους Πολωνούς ο Λεβαντόφσκι στο 17’, το τελικό 1-1 σημείωσε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης! Στο 74’, τρία λεπτά μετά το άστοχο πέναλτι του αρχηγού, ο «Σάλπι» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ! Ριζική αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο όπου η εθνική μας ανέβασε στροφές, εμφανίστηκε πιο αποφασισμένη, πίεσε και λίγο έλειψε να κάνει και την απόλυτη ανατροπή! Κορυφαίοι στην επανάληψη οι Σαλπιγγίδης, Φορτούνης και Κυριακός Παπαδόπουλος (και οι τρεις πέρασαν ως αλλαγές) αλλά και ο Γιώργος Καραγκούνης, παρά το χαμένο πέναλτι.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέζνι, Μπένις, Βασιλέφσκι, Περκίς, Πίστσεκ, Μουράφσκι, Πολάνσκι, Μπλαστσικόφσκι, Ρίμπους (70' Τίτον), Ομπράνιακ, Λεβαντόφσκι.

ΕΛΛΑΔΑ: Χαλκιάς, Τοροσίδης, Χολέμπας, Α. Παπαδόπουλος (36' λ.τρ. Κ. Παπαδόπουλος), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Καραγκούνης, Σαμαράς, Νίνης (46' Σαλπιγγίδης), Γκέκας (68' Φορτούνης).

*Δείτε το 1-0 ΕΔΩ

*Δείτε το 1-1 του Σαλπιγγίδη ΕΔΩ