Ισόπαλοι δίχως τέρματα αναδείχθηκαν Βέροια και ΠΑΟΚ στο βροχερό δημοτικό στάδιο της πρώτης, με τους γηπεδούχους να έχουν τις ευκαιρίες και την υπεροχή μετά την αποβολή του Βιβιάν (37), αλλά το «δικέφαλο» του βορρά να έχει ένα εξαιρετικό Γλύκο κάτω από τα δοκάρια. Ο Καλτσάς θα μπορούσε, ωστόσο, να έχει ανοίξει το σκορ για τη «βασίλισσα» όταν κέρδισε το πέναλτι και έμεινε με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ, αλλά το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο. Πλέον, οι «μελανόλευκοι» επιστρέφουν με τον ένα βαθμό στις αποσκευές τους και βλέπουν τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό να φτάνει τους δέκα πόντους. Από κει και πέρα, ο Πανθρακικός παραλίγο να κάνει τη ζημιά στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ, αφού προηγήθηκε με πέναλτι του Βαϊρουά (53’), αλλά ο Περογαμβράκης έφερε το ματς στα ίσια στο 90ο λεπτό! Τέλος, ο Λεβαδειακός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις εντός έδρας και έφτασε στη νίκη επί της Κέρκυρας με 2-0, χάρη στα τέρματα των Ζησόπουλου (53’) και Κόρμπου (73’), ενώ οι «Φαίακες» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολή του Αγρίτη στο 55ο λεπτό.