Τα 10 λεπτά στο τέλος ήταν αρκετά για να μας αποζημιώσει η σπουδαία αναμέτρηση της Άρσεναλ με την Έβερτον στο Έμιρεϊτς (1-1).

Η πρωτοπόρος της Πρέμιερ Λιγκ, Άρσεναλ υποδέχτηκε την μοναδική ομάδα με μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα, που πριν λίγες ημέρες κέρδισε εκτός έδρας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0.

Όλα ξεκίνησαν στο 80′, με τον Μεζούτ Εζίλ να βάζει τους «κανονιέρηδες» μπροστά στο σκορ με κοντινή προβολή και οι περισσότεροι νόμιζαν ότι ο νικητής είχε κριθεί.

Ο Ζεράρ Ντεολοφέου που πριν λίγο είχε μπει ως αλλαγή από την Έβερτον είχε όμως άλλη άποψη. Τρία λεπτά μετά την επίτευξη του τέρματος από την Άρσεναλ, ο Ισπανός επιθετικός πήρε την επίθεση πάνω του, χώρεψε έναν αντίπαλο επιθετικό και με εξαιρετικό δυνατό σουτ δεν έφησε κανένα περιθώριο αντίδραση στον τερματοφύλακα Σέζνι.

Καμία ομάδα δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία. Τα «ζαχαρωτά» έβγαιναν σε φαρμακερές αντεπιθέσεις, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από την άλλη πλευρά, ο Ζιρού έπιασε ένα απίστευτο σουτ πολύ έξω από την περιοχή, όμως το δοκάρι του Χάουαρντ ακόμη κουνιέται.

Κάπου εκεί τελειώσε το ματς, που στην ουσία μόλις είχε ξεκινήσει. Η φετινή Πρέμιερ Λιγκ έχει μεγάλο ενδιαφέρον και 4-5 ομάδες δείχνουν ικανές να πρωταγωνιστήσουν και να κερδίσουν τον τίτλο.

Συντάκτης: Δημήτρης Δανακτσής