Η Μπαρτσελόνα είναι η πρώτη από τις 8 ομάδες που πήραν το εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ της Τουρκίας. Τελικά η Ούνικς Καζάν ήταν εύκολος αντίπαλος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που με τρίτη συνεχόμενη νίκη πήρε την πρόκριση για την Κωνσταντινούπολη.

Ούνικς και Μπαρτσελόνα είχαν από ένα ημίχρονο καλό με την γηπεδούχο ομάδα να ξεκινάει πολύ δυνατά το παιχνίδι και να προηγείται και στην πρώτη περίοδο αλλά και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (34-28). Ως εκεί όμως δεν μπορούσε να κάνει τίποτα η ομάδα της Ρωσίας στην αντεπίθεση διαρκείας των Καταλανών. Με κύριο εκτελεστή των Καταλανών τον Ναβάρο, που πέτυχε 21 πόντους, πέρασε μπροστά στο 30’ με 45-46 και στη συνέχεια άνοιξε την διαφορά για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 56-67

Η Μπαρτσελόνα με αυτή την νίκη έφτασε στο 3-0 απέναντι στην Ούνικς Καζάν του Πασούτιν και πήρε το πρώτο από τα τέσσερα εισιτήρια που οδηγούν στην ‘‘δόξα’’!!!