Ο ΠΑΟΚ έπαιξε όσο άσχημα έπρεπε, ώστε η Άλκμααρ να πάρει την ισοπαλία στην Τούμπα με 2-2 και να πάρει και την πρώτη θέση του ομίλου.

Ο ”δικέφαλος” στο συγκεκριμένο παιχνίδι, ήθελε στην νίκη ή την ισοπαλία με 1-1 για να βγει αυτός πρώτος, αλλά το μόνο που κατάφερε τελικά ήταν να πάρει την ισοπαλία με 2-2 στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον πιτσιρικά, Στέλιο Πόζογλου να σκοράρει στο ντεμπούτο του.

Στον αγώνα τώρα, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο και στα πρώτα λεπτά πίεσε αρκετά. Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά έδωσε για κάποιον λόγο χώρο στην Άλκμααρ και οι Ολλανδοί το εκμεταλεύτηκαν. Στο 31′ μάλιστα ήρθε και το γκολ, με τον Λαμ να σκοράρει με πολύ ωραία κίνηση για τον 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε το χαζό πέναλτι του Λιούις στον Κίτσιου, για να δώσει την ευκαιρία στον Λούκας να σκοράρει και να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ισόπαλες. Στο δεύτερο μέρος οι Ολλανδοί ήταν καλύτεροι και δίκαια έφτασαν στο γκολ, αν και χρειάστηκε το χέρι του Λαζάρ για αυτό. Ο Κόρτερ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και το 1-2 είχε μόλις γίνει, με τον ΠΑΟΚ να θέλει μετά δύο γκολ για την πρωτιά.

Όπως είπαμε ο ΠΑΟΚ τελικά ισοφάρισε με τον νεαρό, Πόζογλου και η λήξη του αγώνα είδε τους παίκτες του Στέφενς να αποδοκιμάζονται από τον κόσμο.

ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Λίνο, Βίτορ, Κατσουράνης, Τζιόλης, Λάζαρ, Κωνσταντινίδης (56’ Σκόνδρας), Στοχ (74’ Πόζογλου), Λούκας, Αθανασιάδης (64’ Νέτσιντ).

Άλκμααρ (Ντικ Άντβοκαατ): Ντε Βίντερ, Ράινεν, Χαπς, Χουντ, Λαμ, Γκουντελί, Γκέρτερ, Όβερτουμ (73’ Γιόχανσον), Μπέργκινς, Λιούις (54’ Γκούντμουνσον), Άντβιτς.