Μετά από ενάμιση μήνα περίπου, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού έφτασαν στην πηγή και ήπιαν νερό απέναντι στον Ατρόμητο, κερδίζοντας 2-1 στο Περιστέρι για τη 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι Ζέκα (59’) και Μπουμσόνγκ (78’) χάρισαν το τρίποντο στο «τριφύλλι» με τα γκολ που σημείωσαν, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε στο 90’ ο Καραμάνος.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και είχαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 3ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Σο, το οποίο όμως μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Ιτάνζ. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να ισορροπήσουν το ματς και απάντησαν με ένα σουτ του Επστάιν (22’), χωρίς ωστόσο να απειληθεί η εστία του Καρνέζη. Με το θέαμα να είναι μέτριο -έως κακό ανά διαστήματα- το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε δυο ακόμα φάσεις για τον Ατρόμητο και μια για το «τριφύλλι». Το αδύναμο σουτ του Πίτου Γκαρσία (38’) δεν ανησύχησε τον Καρνέζη, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά, ενώ και ο Ιτάνζ πρόλαβε τον Τοτσέ (41’) που κινήθηκε απειλητικά στη μεγάλη περιοχή μετά από έξυπνη πάσα του Σισοκό. Τέλος, το σουτ του Δημούτσου (45’) βρήκε στον Σεϊταρίδη και κατέληξε κόρνερ, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να οδηγηθούν ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε καλύτερος από τον αντίπαλο του, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή τους. Συγκεκριμένα, ο Τοτσέ έκρουσε το καμπανάκι του κινδύνου στο 52’, με τον Ιτάνζ να διώχνει στην κλειστή του γωνία το σουτ του Ισπανού. Επτά λεπτά αργότερα, όμως, οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Γιαννούλης έκανε ένα τραγικό λάθος προσπαθώντας να γυρίσει τη μπάλα προς τα πίσω, με συνέπεια ο Τοτσέ να κλέψει και να πασάρει στον Ζέκα, ο οποίος σκόραρε για το 1-0 μπροστά σε κενή εστία. Έπειτα από γυριστό σουτ του Ταυλαρίδη (72’), η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καρνέζη, ενώ ο νεοεισελθόντας Μαυρίας έκανε αισθητή την παρουσία του στο 74’ μετά από γύρισμα του Τοτσέ, με τους Ιτάνζ και Σκόνδρα να τον σταματούν. Οι παίκτες του Φάμπρι έφτασαν στο δεύτερο γκολ τέσσερα λεπτά αργότερα (78’), όταν από φάουλ του Σο και σουτ του Τοτσέ, ο Ιτάνζ έδιωξε προσωρινά αλλά ο Μπουμσόνγκ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μαρίνος είχε μια ακόμα ευκαιρία να διευρύνει το δείκτη του σκορ (83’), αλλά μετά το σουτ εκτός περιοχής η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Καραμάνος που είχε περάσει ελάχιστα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90’, όταν μετά από κόρνερ του Επστάιν, βρέθηκε αμαρκάριστος στη μεγάλη περιοχή και μείωσε σε 1-2!

Ατρόμητος (Αναστόπουλος):Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Ταυλαρίδης, Πίτου Γκαρσία, Επστάιν, Σουμπίνιο (66’ Μπρίτο), Δημούτσος, Κούτσι (79’ Καραμάνος), Ιγκλέσιας (68’ λ. τ. Ουντότζι).

Παναθηναϊκός (Φάμπρι): Καρνέζης, Σεϊταρίδης, Βύντρα, Σπυρόπουλος (46’ λ. τ. Μαρίνος), Ζέκα, Σισοκό (89’ Φουρλάνος), Βιτόλο, Τοτσέ, Σο, Καζιγιάμα (65’ Μαυρίας), Μπουμσόνγκ.