Η Άρσεναλ γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Άστον Βίλα με 1-3 και ο κόσμος αποδοκίμασε τον Αρσέν Βενγκέρ και τους παίκτες του.

Οι ”κανονιέρηδες” μπορεί αν προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ολιβιέρ Ζιρού, ωστόσο η Άστον Βίλα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπεντέκε ο οποίος μετά από δικό του άστοχο πέναλτι πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε στο 22 λεπτό για να κάνει το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η φάση που έκρινε ουσιαστικά και τον αγώνα έγινε στο 62 λεπτό. Ο Κονσιελνί έκανε τάκλιν εντός περιοχής και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα κιτρινίζοντας παράλληλα και τον Γάλλο αμυντικό. Ο Μπεντέκε έκανε 2-1 και 7 λεπτά αργότερα ο Κονσιελνί αντίκρισε και την δεύτερη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο 85 λεπτό ο Λούνα βγήκε φάτσα με τον Σέζνι και έκανε το τελικό 3-1 με τον λιγοστό κόσμο που είχε απομείνει στο γήπεδο να αποδοκιμάζει τον Αρσέν Βενγκέρ και τους παίκτες του.