Πραγματικά ασύλληπτο είναι αυτό που συνέβη στην Ιταλία στον αγώνα της Μποργκάτα Τερενόβε με την Μπαγκερία στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστική ενός ομίλου τριών ομάδων στο Κύπελλο Σικελίας.

Η Μπαγκερία για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου χρειαζόταν 1 βαθμό αλλά ήταν πίσω στο σκορ με 4-3. Μάλιστα 10 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα το σκορ ήταν 6-3 εις βάρος της.

Έτσι, το φίδι από την τρύπα έβγαλαν οι παίκτες της αντίπαλης ομάδας, Μποργκάτα, που έβαλαν με δική τους πρωτοβουλία 8 αυτογκόλ σε 6 λεπτά!

Ο προπονητής της Μποργκάτα σε δηλώσεις του μετά τη λήξη του ματς τόνισε πως δεν γνωρίζει γιατί οι παίκτες του προέβησαν σε αυτή την ενέργεια:  «Από κάποια στιγμή και μετά αυτό που έκανε η Μπαγκερία ήταν φάρσα. Ο αρχηγός τους μου είπε ότι προτιμούσαν να προκριθούμε εμείς, παρά η Παρτινικαουντάτσε».