Πολλά τα γκολ που σημειώθηκαν στα πρώτα παιχνίδια Γιουρόπα Λιγκ της βραδιάς τα οποία ολοκληρώθηκαν πριν λίγα λεπτά.

Η Ανζί βρέθηκε πίσω στο σκορ από το Ανόβερο στο 22ο λεπτό με γκολ του Huszti αλλά η απάντηση δεν άργησε να έρθει. Δώδεκα λεπτά μετά, ο Ετό ισοφάρισε και το ματς άρχισε απ’την αρχή. Στην επανάληψη ο Akhmedov έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (48’) ενώ ο Boussoufa διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (3-1) στο 64΄. Το πέναλτι που έχασε ο Ετό δέκα λεπτά μετά το 2-1 περνάει στα ψιλά από τη στιγμή που δεν στοίχισε στην ομάδα του. Σίγουρα πιο εύκολη η δουλειά της Ανζί στη ρεβάνς επί γερμανικού εδάφους.

Στην άλλη αναμέτρηση που ξεκίνησε επίσης στις 19:00, η Λίβερπουλ μακριά από το καλό της πρόσωπο ξανά, δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά. Ηττήθηκε 2-0 στην Αγία Πετρούπολη από την Ζενίτ και πλέον η πρόκριση στους «16» του θεσμού είναι κάτι που θα πρέπει να παλέψει μέχρι τέλους στο «Άνφιλντ» αν την θέλει πραγματικά. Το 1-0 για την ομάδα της Ρωσίας έκανε ο Χουλκ στο 69’ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σέμαν σφράγισε τη νίκη για τους γηπεδούχους. Το πάνω χέρι η Ζενίτ παρόλο που οι "ρεντς" είναι ικανοί για το χειρότερο και για το καλύτερο!