Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα, ο Πανθρακικός έφτασε στην πολύτιμη νίκη (1-0) επί της ΑΕΚ χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο Βαϊρουά στο 62ο λεπτό. Από την πλευρά της, η «Ένωση» έχει σοβαρά παράπονα από τον διαιτητή Ζαχαριάδη, αφού θεωρεί ότι έπρεπε να καταλογίσει πέναλτι στην ανατροπή του Παυλή (53’) εντός μεγάλης περιοχής και επίσης διαμαρτύρεται για οφσάιντ του Παπαδόπουλου στη φάση του γκολ.

Χρειάστηκε να περάσουν 24 λεπτά για να γίνει η πρώτη καλή φάση στον αγώνα, η οποία ήταν για τους γηπεδούχους, όταν ο Μίνγκας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε σε δυο περιπτώσεις τις προσπάθειες των Μουνάφο (29’) και Παπαδόπουλου (32’), ενώ η ΑΕΚ απείλησε την εστία του Πανθρακικού στο 36ο λεπτό, όταν ο Φούντας βρήκε λίγο χώρο και έκανε ένα δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Κουτσόπουλος. Ο Παπαδόπουλος πήρε τα ηνία στο επιθετικό παιχνίδι των «πρασίνων», αλλά η μπάλα δε βρήκε στόχο έπειτα από προσπάθεια του στο 40ο και το 41ο λεπτό, ενώ ο Κωνσταντόπουλος πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση στο πλασέ του (43’), με αποτέλεσμα οι ομάδες να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο χωρίς σκορ.

Ο Πανθρακικός με τον Παπαδόπουλο ως αιχμή είχε την πρώτη καλή φάση του δευτέρου μέρους, αλλά η κεφαλιά του δραστήριου επιθετικού (52’) πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι «κιτρινόμαυροι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 53ο λεπτό, όταν ο Παυλής ανατράπηκε από τον Μπαϊκαρά αλλά ο διαιτητής Ζαχαριάδης θεώρησε ότι ο παίκτης της ΑΕΚ έκανε «θέατρο» και του έδειξε την κίτρινη κάρτα. Ο Πανθρακικός άνοιξε το σκορ στο 62’, όταν μετά από κεφαλιά του Παπαδόπουλου (βρισκόταν σε θέση οφσάιντ) που απέκρουσε με δυσκολία ο Κωνσταντόπουλος, ο Βαϊρουά μπήκε στη φάση και πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0! Η «Ένωση» προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τόσο το σουτ του Κορδέρο (66’), όσο και αυτό του Φούντα (69’) δεν ανησύχησαν τον Κουτσόπουλο. Ένα ακόμα σουτ του Σταματή (79’) κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα των «πρασίνων», ενώ δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση στα εναπομείναντα λεπτά. Ως εκ τούτου, η ΑΕΚ παρέμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα με 11 βαθμούς, ενώ ο Πανθρακικός ανέβηκε στην 9η θέση και έχει πλέον 17 πόντους.

Συνθέσεις:

Πανθρακικός (Δερμιτζάκης):Κουτσόπουλος, Χρήστου, Σαρακατσάνος, Σερφά, Μπαϊκαρά, Λαδάκης, Μουνάφο, Λουσέρο, Βαϊρουά (81’ Βιγιαρέχο), Μίνγκας (85’ Κυβελίδης), Παπαδόπουλος (90+3’ Κοντογουλίδης).

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Κοτσαρίδης, Κουτρουμπής, Κοντοές, Αρκούδας, Φέτσης (73’ Κατίδης), Κορδέρο, Φουρτάδο (68’ Σταματής), Γκερέιρο, Φούντας, Παυλής (83’ Κατσικοκέρης).