Ο Λεβαδειακό πήρε βαθμολογική ανάσα μετά την νίκη με 2-0 απέναντι στην Ξάνθη, ενώ Απόλλων Σμύρνης και Βέροια κόλλησαν στο 0-0.

Στην Λιβαδειά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μάτζιο στο 35΄ εκμεταλευόμενοι και τα αμυντικά κενά που είχε η Ξάνθη.

Στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη μπήκε δυνατά και ο Σολάρι θα μπορούσε να κάνει το 1-1, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε στο 53′ έφυγε άουτ και ο Λεβαδειακός τον έκανε να το πληρώσει.

Ο Ροτζέριο λίγα λεπτά μετά έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την Ξάνθη να έχει και δύο δοκάρια στα τελευταία 15 λεπτά.

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΟΛΕΨΕ ΚΑΝΕΝΑΝ

Στην Ριζούπολη Απόλλων Σμύρνης και Βέροια έμειναν στο 0-0 με τους φιλοξενούμενους να χάνουν και πέναλτι.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις η Βέροια κατάφερε να κερδίσει ένα πέναλτι στο 23′, αλλά ο Καλτσάς δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν από δύο μεγάλες φάσεις και τίποτα άλλο. Αρχικά ο Καμαρά είδε την μπάλα μετά από σουτ να πηγαίνει στο δοκάρι, ενω΄η Βέροια απείλησε με μία αντεπίθεση και ο Μπεν σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει.