Ένα σπουδαίο αγώνα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι τηλεθεατές από την τηλεόραση αλλά και όσοι βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη , όπου ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Ρεθύμνου 84-97. Το τελικό σκορ αδικεί θα έλεγε κανείς την ομάδα του ΑΓΟΡ αφού στη πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 23-23. Μία πρώτη περίοδος που είχε εντυπωσιακές φάσεις και πολύ γρήγορο ρυθμό με τις 2 ομάδες να δείχνουν μεγάλη διάθεση και να έχουν μεγάλη ευστοχία. Στην 2η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν πιο πολύ στην άμυνα και με τους Χάινς , Λούκας και Πρίντεζη έτρεξαν ένα σερί 0-15 και ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι. Στο ημίχρονο το Ρέθυμνο ήταν πίσω με 38-54 και όλοι περίμεναν εκεί πως θα τα παρατούσε όμως στην επανάληψη έκλεψε κάποιες μπάλες και μείωσε ακόμα και στους 9 μέχρι ο Γκετσεβίτσιους να απαντήσει με 2 δικά του εύστοχα τρίποντα. Από 'κει και πέρα το παιχνίδι δεν έχασε την ομορφιά του με πολλά καρφώματα στους αιφνιδιασμούς , γκολ-φάουλ και πολλά τρίποντα μέχρι ο Ολυμπιακός , που αντιμετώπισε μία δύσκολη full-court πίεση να φτάσει στη νίκη. Ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο είναι πως ο προπονητής των Πειραιωτών , Ντούσαν Ίβκοβιτς , έδωσε πάρα πολύ μεγάλο χρόνο συμμετοχής στα νέα παιδιά και ειδικά στον Κατσίβελη. Για τον τοπικό ΑΓΟΡ εξαιρετικός ήταν ο Κρίστμας με 25 π. και ο Πέτγουεϊ με 13 που όμως φορτώθηκε γρήγορα με φάουλ. Για τους φιλοξενούμενους πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση ο νεαρός Κατσίβελης με 10π.

και για μία ακόμα φορά ο Πρίντεζης με 14π. Επίσης ρεκόρ έκανε ο Βασίλης Σπανούλης που έφτασε τις 1000 ασσίστ στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-54, 59-73, 84-97.

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 25(3), Κούμουλος 1, Παπανικολάου 2, Ράιτ 10, Τσόχλας 5, Καλλινικίδης 3(1), Δορκοφίκης 7(2), Τζόνσον 10(2), Λάτοβιτς 4, Πέτγουεϊ 13(2), Δέδας 2, Κατσαρές 2.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 12, Λούκας 9(1), Άντιτς 4, Σπανούλης 13(1), Κέσελ 3, Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 11(2), Πρίντεζης 14(1), Παπανικολάου (8π. 8 ρ . ) , Σλούκας 6, Κατσίβελης 10(2).