Σε έναν τελικό αντάξιο της φήμης των δυο αντιπάλων, οι Η.Π.Α. κέρδισαν την Ισπανία με 107-100 και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ! Όπως το 2008 στο Πεκίνο, έτσι και σήμερα οι «φούριας ρόχας» αποδείχθηκαν ιδιαίτερα σκληρό καρύδι για τους αστέρες του Μάικ Σιζέφκσι! Μάλιστα, οι Αμερικανοί κατάφεραν να ανασάνουν μόνο στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα, όταν η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (97-87).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τον Κέβιν Ντουράντ για τις Η.Π.Α. και τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο για τους Ισπανούς να αναλαμβάνουν τα ηνία στο σκοράρισμα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Αμερικανούς να έχουν το προβάδισμα (35-27), αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «φούριας ρόχας» επανήλθαν δυναμικά και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 59-58 υπέρ των Η.Π.Α.

Οι Ίβηρες ξεκίνησαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με τον Πάου Γκασόλ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με τρεις πόντους (67-64)! Ο Κέβιν Ντουράντ και ο Κόμπε Μπράιαντ έβαλαν εκ νέου την ομάδα του Σιζέφσκι σε θέση οδηγού και το 83-82 ήταν το επιμέρους σκορ. Οι Ισπανοί φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις στα μέσα της τελευταίας περιόδου, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι Αμερικανοί και έτσι έφτασαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (97-87) περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Παρόλα αυτά, οι Ίβηρες μείωσαν στο 99-93, αλλά ένα τρίποντο του Λεμπρόν Τζέιμς δυο λεπτά πριν τη λήξη έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Αμερικανών κι έτσι απέμενε μόνο να μάθουμε το τελικό αποτέλεσμα που ήταν το 107-100! Από πλευράς Η.Π.Α., ο Κέβιν Ντουράντ με 30 πόντους, ο Λεμπρόν Τζέιμς με 19 και ο Κόμπε Μπράιαντ με 17 ήταν οι πρωτεργάτες της επιτυχίας, ενώ για την Ισπανία ο Πάου Γκασόλ (24), ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο (21) και ο Μαρκ Γκασόλ (17) ήταν οι πολυτιμότεροι!